meeleoluhäired,ärevus,hirm... 02.04.02 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 18 aastane ja elan iseseisvat elu koos oma elukaaslasega ja käin gümnaasiumis.Iseloomult olen tuhutult tundlik inimene ja viimasel ajal kummitavad mind probleemid.Võib-olla on need tavalised keskkooli tüdruku mured,aga vahepeal läheb asi õige hulluks.Nimelt ei suuda ma absoluutselt oma emotsioone vaos hoida,puhken iga asja peale nutma ja kõik tundub väga traagiline.Elu isu ausalt-öeldes ei ole,sest mulle tundub,et kõik vihkavad mind ja ma tundun ka endale vastik ja halb...Tahaks ainult kuskile peitu pugeda ja mitte inimesi näha,sest ma ei suuda vastata nende ootustele ... puudun väga palju koolist haiguste tõttu,aga vahel ka niisama,lihtsalt ei julge kooli minna,kui mõne klassikaaslasega on probleeme...

Ma lihtsalt ei jõua enam nutta ja närvitseda...Lihtsalt ei jõua.Suvel olnud probleem - kui ma end vigastasin noaga tahtlikult...see soov on tagasi tulnud.Ma lihtsalt vihkan end...ma pole ilus ega tark piisavalt ja ei suuda kunagi õigesti käituda...

Küsimus seisneb selles,et kas ma peaksin pöörduma (no teie juurde juba pöördusin) psühhiaatri juurde?Mu ema käib mulle selega väga peale aga mina ei julge minna.Teilegi kirjutamine...ma ei tea,tundub,nagu ma halaks ainult.Aga ema...muretseb minu pärast ja...oh ma ei tea...Kas ma peaks minema?

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Sinu poolt kirjeldatud probleem on üsna tõsine. Sinu mõtted ja tunded viitavad üsna selgelt depressioonile. Enese tahtlik vigastamine on sageli tingitud suurest segadusest, emotsionaalsest pingest ja ängistustundest. Kui Sa oled minu juures käinud, siis soovitan Sul tulla veel vähemalt korra, et saaksime leida sobiva psühhiaatri, kelle juurde minna. Ilma tõhusa ravita on Sul raske iseendaga toime tulla.