vanem ülemus ja noorem alluv... 11.11.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olukord on siis selline: ülemus on vanem naine, tema abiline ja alluv tublisti noorem, kuid juba kogenud töötaja, kes tahaks anda endast kõik oleneva, et ettevõttel hästi läheks. Paraku ei pääse noorem vanema varjust välja. Ikka on nii, et jääb mingi abitöölise ja kohvikeetja rolli, kuigi võeti hoopis teise ametisse. Tal lihtsalt ei lasta oma tööd teha. Kõik katsed asju selgeks rääkida luhtuvad traditsioonilises vastasseisus: vanem- noorem. Nüüd siis süüdistatakse nooremat naist, et tema on kõigis probleemides süüdi, et ta on halvasti kasvatatud ja ei saa koostööd teha. Noorem aga käib
nutetud näoga ringi, et teeks ja otsiks lahendust jne., aga vanem ei anna kuidagi järele. Kas on siis ikka nii, et konfliktis on ainult üks pool süüdi? Kui üks soovib lahendust leida, aga teine mitte kuidagi, mida siis teha? Kui üks tahab asju selgeks rääkida, teine aga hakkab kohe kärkima? Ja lõpuks: kas on ikka nii, et alati on noorem süüdi ja teda peab kohtlema kui halvasti kasvatatud last? Noor naine on meeleheitel ja juba sügavas masenduses, lisaks alusetud süüdistused.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Arvan, et vanus pole selles juhtumis probleem. Juhi rolli täitmine ei tule antud postil oleval inimesel väga edukalt välja. Hea juht püüab leida võimaluse tekkinud probleemi lahendada. Selles situatsioonis soovitan abilisel rahulikult paluda end juhi jutule ja püüda talle selgitada läbi oma tunnete olukorda. Abiline peaks rääkima oma soovist rahulikuks koostööks ja selgitama, kuivõrd halvasti ta end antud olukorras tunneb. Siis saab kokku leppida edaspidine mõlemapoolne käitumine.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.