Ärevusest kõht lahti 09.01.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Juba väiksest saati on olnud avalikes kohtades seletamatu ärevus. Ei oska öelda mida kardan. Osaliselt kindlasti tähelepanu keskpunktis olemist. Selle probleemi juures on ärevus minu jaoks väiksem probleem. Peamine probleem on sellega kaasnev kõhulahtisus. Iga kord kui vaja kuskile välja minna, siis läheb kõht lahti. Nii oli kooli ajal iga päev, nii on ka tööle minnes või isegi poodi minnes. Olen jõudnud arusaamale, et asi on mu enda mõtedes kinni ja tekkinud on surnud ring, sest ärevus tekib mõttest: "nüüd mõnda aega ei saa WCsse minna" ja sellest tekib omakorda kõhulahtisus. Perearstiga suheldud, aga sealt kaudu psühholoogi vastuvõtule ei saanud. Pandi erinevad antidepressandid peale, aga need eriti ei aidanud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire, pshho-somaatiline toime (närvipinge, stress ja selle baasil somaatiline häire (kõhu probleemid).
Esikohal närvipinge-stress ja seega - relaks-harjutused, pingetrest vabanemise võted.
Teisel kohal kehaline aktiivsus - terves kehas terve psüühika ehk keha kaudu mõjutame psüühikat.
Ideo-motoorne treenning: kujutlus sellisest (häire) situatsioonist, sellesse suhtuda rahuga, sisendada, et miniu jaoks siin probleemi ei ole. Visualiseeri end siis rahvarohkesse olukorda ja samas - Olla Rahulik. Sportlased kasutavad rohkelt iseomotoorseid treeninguvõtteid.
vt Ärevushäirete soovitusi, Kehalisi harjutusi, Ideomotoorseid harjutusi (aitab sportlasi, aitab ka mind).
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet