Vanainimene näeb/kuuleb luulusid? 02.08.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Väga vitaalne vanainimene, elab üksi metsa sees sünnikodus, toimetab igapäevaselt karjaloomadega. Kurdab, et naabriks on kolinud miskid pätipoisid, kes tema juures vargil käivad. Asjad vahetavad asukohta, vahel kaovad sootuks. Kuna seal on koguaeg segadus, siis arvasin, et kaotab ise neid. Nüüd juba seletab hirmunult, et nad on talumaja teisele korrusele kolinud ja kuuleb neid seal toimetamas. Väidetavalt olla 5 korda politseisse helistanud, kohalik konstaabel käis ühe korra asja uurimas, aga isikutuvastusest kaugemale ei jõudnud. Olla öelnud vaid, et vanainimene otsib seltsi ja sellepärast politseid tülitada ei tohi.

Lähiring teda ei usu. Ka minul läks aega, et teda uskuda, aga peale seda, kui ta rääkis, et toit on kaduma hakanud, usun. Talle viiakse teatud aja tagant süüa ja ta on harjunud oma toite planeerima pika perioodi peale.

Plaanime kaamerad üles seada, et miskitki selgitust asjale saada. Aga, kui kaamerast selgub, et kedagi seal pole, kuidas aidata väärikalt teda abile? Või mis võiks olla üldse selliste luulude puhul diagnoosiks? Abiks? Oma sünnikodust on teda väga raske välja saada (kardab viiruseid, kariloomad jäävad üksi ja kodu jääb valveta), aga viimasest kõnest kuuldud hirmu põhjal on selge, et ta ise väga usub, et seal keegi on.
Aitäh

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrge iga, orgaaniline luululine häire. Ravimid on olemas, head ravimi-neuroleptikumid,
Perearst või psühiaater kirjutab retsepti - Rispen 0,5 kuni 1 mg õhtul, näiteks.
Koostöö arstiga.
Jüri O.-M. Ennet