Kas psüühikahäire? 27.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,küsiksin nõu oma lähedase vanainimese tervise kohta. Ta on 78.aastane naine.mõnikuu tagasi sattus ta haiglasse,kuna vererõhk oli liiga kõrge ja palavik oli ka. haiglas avastati veel sapikivid ka,aga kuna need valu ei tee,ei ravitudki neid. Vererõhk saadi maha,olukord läks talutavaks ja peale paarinädalast haiglasolekut sai vanatädi koju. Kodus aga juhtus ükspäev,et ta kukkus maha ja nii isegi veel teinegi kord. Peale seda mõni aeg hiljem avastasid ta omaksed,et tema mõistusega pole vist kõik korras. Tema jutt tundus segane,tekkisid mäluhäired. Näiteks arvas ta ,et tema vanemad elavad
veel,kuigi nad olid ammu surnud. Samuti ei tundnud ta oma poega ära,pärast selgitusi ta teadis küll,et tal on poeg. Põhiline ,mis tema juttu iseloomustab,on see,et kõik hakkavad ära surema. Surmajutt on tema põhiline teema. Siis näeb ta veel ka nägemusi. Vaatab õue ja ütleb,et seal mängivad lapsed,kuigi seal pole kedagi,samuti kuuleb ta,et keegi koputab uksele ja tahab tema tuppa
tungida. Temaga peab pidevalt tegelema,üksiolekut ta kardab väga.
Kohalik perearst kirjutas mõned rohud ,mis rahustavad ja kaotavad luulusid.
Kas antud sümtomid on millegi haiguse tagajärg, on see ka ealine iseärasus ja kas see on ravitav. Olen kuulnud,et mõni inimene elab sellisena mitu aastat.Paluksin teada,kas saab seda haigust ravida ja kas peaks külastama
psühhoterapeuti,kuigi see tädi on ka liikumispuudega,arstile minek raske.Teie vastust oodates. Anu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Aidata saab psühhiaater.
Rohtudega saab neid nägemusi ja mitmeid muid häireid kõrvaldada. Psühhiaatri juurest alustagegi. Käige esialgi ise Tema küsimuses.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet