Lähedane ei soovi abi aga ähradab enesetapuga 12.06.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsimus pigem elukaaslase kohta kes on varem olnud elus viis korda psühiaatri haiglas mitte oma voliliselt ning mitmeid enesetapu katseid mis ka viimane lõppes koomas olemisega kolm aastat tagasi. Peale seda sai ravi ning nõustamist on kõik olnud okei ja pole olnud märke halvenemisest. Nüüd viimase poole aasta jooksul on täiesti ära pööranud räägib, et tahab ära surra, näeb viga ainult teistes mitte endas, õpetab mis on vaja teha õigesti (nii nagu tema tahab oleks õigesti, muid variante pole), tööl ei käi, suured vihahood, igat tooni mis keegi kasutab on vale ja kohe probleem käib nokib kuni kõik nutavad, vahel jälle nagu ole midagi aga valesti ütles on kohe tüli ja teine inimene ise alustas tema meelest, ütleb ei lähe psuholoogi juurde sest meditsiin on mõtetu ning ei aita päriselt kedagi, et ise peab aga ta arvab tal abi pole vaja vaid kõik teised teevad tema elu raskeks ja peavad ise minema ning mediteerima. Vihahood kerged tekkima, kedagi ei kuula kui pakutakse, et võiks ju minna rääkima kasvõi siis see inimene tuleb ära saata. Kardan juba lastega kodus olla nii, et mis äkki ükspäev teeb, kui ütlen ,et las läheb elab vanemate juures või mujal siia ütleb ta läheb tapab end ära. Kui kellegagi tuli ja küsida mis siis tegema peab et kõik on korra suhtleb et ise peate teadma milles oli probleem ning leidma viisi paremaks teha. Ma ei tea juba mida teha või kuhu pöörduda, tema vanemad ka ei jõua temani. Kohtusime temaga ise pea kolm aastat tagasi siis oli täiesti teine inimene, elus mingeid muid muutusi pole olnud tal peale meie poja sünni eelmisel aastal.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koostöö psühhiaatriga, alul ilmselt peate üksi psühhiaatri jutule minema ja siis üheskoos tegevusplaani tegema.
Kui aktiivsed suitsiidmõtted-plaanid, siis on vajalik kiirabi ja kohene hospitaliseerimine.
See variant ka psühhiaatriga enne kooskõlastada.
Head arstirohud olemas, psühhiaatriline ravi vajalik.

Kõik tervist tugevdav ja säilitav on ka ajutegevusele kasuks. Tervislikud eluviisid ja õige aktiivsuse- ja puhkuserežiim. Iga tera tervise varasalve on väga hea.
Kannatlikkust, tegutsege!

Jüri O.-M: Ennet