Viha/käitumise kontroll 06.02.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutan seoses probleemiga, mis on mind juba pikemalt aega vaevanud. Nimelt on mul suuri raskusi enda viha kontrollimisega. See tähendab, et võin minna väga väikeste asjade peale endast välja ja vihaseks. Selle tagajärjel satun tülidesse, olen lõhkunud asju ning isegi ennast vigastanud (näiteks raevuhoos käenukkide veriseks ja paiste peksmine vastu objekte). Tavaliselt lähen ma endast eriti välja kui keegi lähedane on mind reetnud/mulle selja pööranud, mulle ei anta piisavalt isiklikku ruumi ning kui asjad ei lähe plaanipäraselt (sh ka kui inimesed ei käitu nii nagu oleks kohane). Viimase probleemiga suudan ma enamasti hakkama saada. Olen vihahoos öelnud isegi, et tahaksin kedagi tappa. Tihti tunnen ka nende hoogude ajal et tahaksin kellelegi teisele füüsiliselt haiget teha. Ma tunnen ise, et selline reageerimine ei pruugi olla kõige normaalsem, ka mu sõbrad ja lähedased on öelnud, et ma ei ole vihasena päris korras omadega ning olen vägivaldne. Tahaksin siin kohal paluda abi, et mida edasi teha. Olen ka loomu poolest äkiline ja emotsionaalne inimene kuid ma ei soovi, et see äärmustesse läheks. Olen proovinud mediteerimist, joogat, elukeskkond on mul üpriski pingevaba, koolis ei ole suurt pinget ning eraelus on kõik korras. Käin ka trennis ja proovin ennast seal nö välja elada.
Kas peaksin pöörduma psühholoogi poole?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Treeningu variant on hea - seda jätka.
Korralik puhkus on hea - uni olgu piisava pikkusega.
Võta elu näitemänguliselt - selle "tüübi" roll ongi selline (elunäitemängus), et sind närvi ajada. Sinu roll on aga sellele rahulikult vastu seista.
Temal on probleem, mina saan teda aidata. Aita.
Sellest alusta.
Rahustav tee on kasuks - neelamine rahustab, soe jook rahustab rohkem, ravitee - veelgi rohkem.
Head näitlemist!
Jüri O.-M. Ennet