Une häired 08.05.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mind on vaevanud terve elu unehäired (sonimine ja unes kôndimine).. Nüüdseks on see halvendanud elukvaliteeti, olen tööl väsinud, jôuetu. Tihti on uneärevus (näen madu vôi mingit looma enda poole tulemas ning ärkan suurest hirmust ja südame kloppimise saatel üles, tihti peale ei julge sinna samma tuppa magama jääda (kuna see kôik on nii reaalne)). On ka juhtumeid kus lähen äratan pereliikmeid üles rääkides nendega ning kui inimene vastab siis ärkan ka üles ning lähen tagasi magama (liigutan magades asju jne). Kas uneskôndimise vastu saab midagi teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Otsustamatus väsitab-häirib kümneid kordi rohkem kui nö ebamugav otsus. Võtta vastu vajalikke otsuseid ja sellest tulenevalt siis ka tegutseda. Optimistlikult.
2. Depressioon ja unetus on kaksikud, seega ka ravi peab seda arvestama - depressioonivastased harjutused, võtted.
3. Enneti palve
esimene samm - Ringutus-Sirutus ja Lõõgastus
Ringutan-sirutan end Taevatähe ehk Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole. Siis rahulikult painutus ette-alla, kael-õlad pingevaks (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõõgastub ka lumbo-sakraalne ehk vööpiirkond.
Lõõgastub kogu keha! Lõõgastub psüühika!
(Käed-küünarvarred võivad toetuda põlvedele, et mugavam oleks).
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse, vajadusel jälle kätega kaasa aidates): “rullin end püsti, sirutan end.
Koostöö perearstiga. Raua puhul - kui kaua?
Head harjutamist.

Jüri O.-M Ennet