paranoia 01.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Aitäh vastamast minu küsimusele, et kas mu mees on psühhopaat. Ise arvan et ta on nartsissistlik pervert vöi siis nartsissistlik vägivallatseja. Ja vahet ju ei ole kuidas seda nimetada, sest selliseid körvalekaldeid,nn.isiksusehäireid on ju mitmeid. Kuidas need tekivad, vöi millest on nad tingitud? Kas siin midagi muuta ei saa vöi parandada? Millest on tingitud nii suur vaimne ebastabiilsus, mis köigub normaalsest kuni köhedust tekitava käitumiseni? Kas need inimesed siis ei olegi kogu aeg haiged, vöi nad ei olegi haiged? Kuidas neisse sutuda, vöi kuidas neid vötta? Mu mees kurdab tihti, et tal on peas köik segamini ja et ta peab mötlema, et ta on stressis ja et ta peab leidma rahu ja balansi enese sees, ehkki tegemist on täiesti tavalise rahuliku ja normaalse igapäevaeluga, kus köik praktiltiselt sujub ja erilisi muresid ega pingeid ei ole. Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Isiksushäired erinevad isiksusemuutustest tekkimise aja ja viisi poolest. Isiksushäired on arenguseisundid, mis ilmnevad lapse- või noorukieas ja püsivad täiskasvanuna; ei ole mõne muu psüühilise ega ajuhaiguse tagajärjeks, kuigi võivad teiste häiretega koos esineda või neile eelneda (paranoiline, skisoidne, düssotsiaalne, ebastabiilne, histriooniline, anankastne, vältiv, sõltuv, nartsissistlik.

2) Isiksusemuutus on aga vastupidiselt eelnevale omandatud tavaliselt täiskasvanueas pikaajalise distressi, ülima keskkonnavaeguse, raske psüühikahäire või ajuhaiguse/-kahjustuse tagajärjel (orgaanilised isiksushäired, või on tekkinud seoses psühhoaktiivsete ainete tarvitamisega.

Nartsissistlik isiksushäire
[enesetähtsustamine, imetlusvajadus, empaatiatunde puudumine]
a) on liialt ennast täis;
b) hõivatud piiritu edu, võimu, hiilguse, kauniduse või ideaalse armastuse fantaasiatest;
c) peab oma probleeme ainulaadseteks ja usub, et neist võivad aru saada vaid erilised inimesed;
d) ülemäärane imetluse vajadus;
e) tunneb end väljavalituna; taotleb põhjendamatult eriti soodsat kohtlemist või tema ootustele kohest vastutulekut;
f) inimsuhetes kasutab teisi ära oma eesmärkide saavutamiseks;
g) empaatiavõime puudumine, ei ole võimeline ära tundma teiste inimeste vajadusi ja tundeid;
h)sageli tunneb kadedust või usub, et teised kadestavad teda;
i)käitumiselt või hoiakutelt ülbe ja upsakas;
Konkreetset abi saab anda psühhiaatrilisel vastuvõtul.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet