Psüühikahäire? 28.09.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu ema(71) kardab hirmsasti hilisõhtusel/öisel ajal vaikses toas tekkivaid krõpsatusi, naksumisi. Ta ütleb, et need on mingid üleloomulikud jõud (vaimud). Minu meelest on see väga tõsine probleem,sest ta ei maga korralikult kuna ta kardab seda nö. vaimude maailma. Temal tekitab kõhedust, et keegi veel peale tema on selles ruumis, keda ta ei näe ja ei tunne. Ma soovitasin emal pöörduda arstile (psühiaatri poole). Tegin seda ilusti, viisakas vormis. Ta meeletult solvus mu peale, et mina pean teda hulluks. Ja samas ta ise on korduvalt ka jutu sees maininud, et temal on haige psüühhika. ......Mu ema on niikaua kui mina teda mäletan tundnud jälkust või vastikust - ta ütleb et tal läheb koheselt süda pahaks- kui ta näeb vingerdavat ussi või isegi kui see on lihtne pael põrandal. Ma lihtsalt olen kuulnud, et see võib olla märk mingist psüühhika häirest.
Ma tegelikult väga muretsen, et inimene ei saa ju nii lõputult elada ja ta peaks abi otsima, aga ma ei saa ju jõuga teda arstile viia, kui ta keeldub.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eakatel inimestel võivad tekkida peaajus orgaanilised muutused (ateroskleroos, näiteks, ja sellega võivad kaasneda psüühikahäired - neid te kirjeldategi.
Need häired on ravitavad neuroleptikumidega, head ravimid olemas.
Koostöö perearstiga - ravib vererõhku, nn lupjumist ja sellega koos ka orgaanilisi psüühikahäireid.
Jüri O.-M. Ennet