Depressioon/ärevushäire/skisofreenia - kuidas aidata lähedast? 03.09.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma lähedase pärast. Mure tekkis u 2 kuud tagasi, kui lähedase füüsiline nôrkus oli läinud nii suureks, et vajas kiirabi ning sai EMOs tilka ja arst kirjutas talle 7,5mg mirtasapiini. Hiljem käis ka psühhiaatri erakorralisel vastuvôtul, kuna kahtlustas nii lapse kui ka teiste perekonnaliikmete tervise kohta kôike (nt koroona, ajupôletik jne); seal kirjutati talle 5mg olansepiini. Nimelt on tegu pooleaastase lapse emaga. Muretseb pidevalt lapse pärast. Samuti kahtlustab, et tema mees kavatseb ta maha jätta vôi petab teda. Tunneb, et ei tee elus ühtegi otsust ise. Kardab, et läheb/on läinud n-ö hulluks. Samuti ei taha päeval kodus üksi lapsega olla, kuid samas saab sellega hakkama küll. Kui on tehtud mingi plaan nt järgmiseks päevaks, siis pidevalt küsib selle kohta üle jne. Vahepeal tekivad nutuhood, kuid samas eitab depressiooni ja masendust. Esineb magamisraskusi, suukuivust. Hiljem käis ka veel ühe teise psühhiaatri ja ka kliinilise psühholoogi vastuvôtul, kuid sealt erilist abi ei saanud. Mirtasapiini ta vôtta ei soovi, kuna tunneb, et see tekitab tal kôrvaltoimena südamekloppimist (vôttis 1 kord). Ühtlasi ei arva, et olansepiin on ôige ravim tema jaoks hetkel. Psühholoogidesse tal samuti erilist usku ei ole. Alguses oli ka kône aeglane ja pikad pausid, kuid nüüd on see paranenud, samas pidev hirm, ärevus, kahtlustamine on jäänud. Mida teha? Kelle poole pöörduda abi saamiseks? Kas on pôhjust kahtlustada depressiooni, ärevushäiret, skisofreeniat?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mirtazapiin on hea ravim:
meeleolu korrektor, rahustava toimega, kehalist ja hingelist jõudu andev ning und soodustav.
7,5 mg on väike annus, aga paljudele juba sellest piisab,
15mg on optimaalne.
Seda ravimit soovitan võtta paar nädalat.
Lisanduvad muud harjutused. vt eelnevaid.
Koostöö lähedastega, et kodust töökoormus-vastutust väikelapse suunal jagada.
Koostöö ja koosmeel kodus!
Jüri O.-M. Ennet