Ärevushäire ja skisofreenia 22.06.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Jaanuaris 2014 oli esimest korda elus paanikahoog, peale mida tekkis ärevushäire. Nüüdseks ei ole see siiani üle läinud - kardan erinevaid haiguseid. Kui ühe haiguse hirmust saan üle, siis paistab kohe teine tulevat. Ja vahel hakkan taas kartma ka varem kardetud haigust.
Kardan väga skisofreeniat, sellepärast küsin ka teilt, et kuidas skisofreenia reaalselt avaldub? Skisofreenia varaseid märke internetist lugedes paistab, et kõik justkui klapiks - ärevus jne. Selliseid otseseid paranoiasid mul ei ole, et keegi mulle halba tahaks vms. Kardan lihtsalt skisofreeniat ja ei saa seda enda peast välja. Mul on reaalne tunne, et aastate pärast olengi skisofreenik, et see mis praegu toimub on eeltõuge. Samuti läksin elukaaslasest lahku ning olen kuulnud et inimestel avdub skisofreenia ka suurte vaimsete traumade puhul nagu lahkuminek ja lähedase surm jne.

Sugulaste hulgas teadaolevalt ühtegi psüühikahäirega inimest ei ole. Ise olen elus tarvitanud kanepit, kuid enam mitte, u pool aastat juba.

Tänan Teid vastuse eest juba ette ära!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ülikoolis õppides kõigil arstiteaduskonna üliõpilastel on sellist haigustekartust e väikest foobia-häiret olnud.
Miks? Üldised sümptomid (näiteks veidi ärevust, veidi depressiooni, veidi uinumishäiret jne,) on tuhandete haiguste korral - need on nö Mitte-Spetsiifilised tunnused. Neid esineb ka väsimuse, otsustamatuse, tülide jne, olukordades, kus haiguste molekulidestki ei saa juttu olla., seega - täiesti tervetel inimestel.

Siit kirjeldusest skisofreeniaga seonduvat küll mitte kuskilt ei paista, ei kuma, ei ole.
Teie kaebused viitavad foobiale ja abi saab psühhiaatri juurest. (vt ka varasemaid foobia valdkonna soovitusi).
Psühhiaatri abi kindlasti!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet