Vanaisa elab teises maailmas 29.04.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus seisneb selles, et viimasel ajal vanaisa elab nagu kahte elu. Reaalset ja väljamõeldud. Ta võib adekvaatselt suhelda ja mingi hetk võib hakata rääkima järsku asjadest, mis pole absoluutselt reaalsed, mis on tema välja mõeldud. Sellel hetkel ta väidab, et kõik ümberringi valetavad ning ei saa temast aru kuigi "me ju rääkisime sinuga sellest", "sa ju ise ütlesid mulle" jne. Kuig loomulikult juttu sellest pole olnud.

See on hirmutav kuna ta võib järsku panna pidulikult riidesse ja kuskile minna nö "kokkusaamisele" ning iga päev plaanib minna sauna ja kalmistule koristama ja läheb närvi, et miks keegi ei tee nii nagu nad kokkuleppisid ja ei lähe temaga ei sauna ei kalmistule koristama.

Me oleme väga mures oma vanaisa pärast. Arstivisiidile on väga raske saada (esimene aeg juulis). Kuid aidata oleks vaja teda juba praegu kuna kardame, et asi läheb hullemaks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrgemas vanuses hakkavad esile kerkima:
a) ealised e vanusega seonduvad muutused kogu organismis, ka psüühikas;
b) ja esile kerkivad ka gerontoloogilised haigused, sealhulga aju orgaanika muutustest tingitud
psüühikahäired.
Üheks variandiks - praeguse info põhjal - on Orgaaniline hallutsinoos - siin jutud-teraapiad ei aita, aitab psühhofarmakon.
Soovitan, et perearst kirjutaks seniks ravimi Rispolept (1mg tabl.) ja seda siis võtta alul 0,5 mg õhtul ning vajadusel nädala-kahe pärast proovida 1mg õhtul.

Siis saate juba psühhiaatri jutule minna.
Ravim hea, toimib hästi, probleem suuresti kõrvaldatav.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet