Imelik “kaaluta olek” 21.12.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen hakanud viimased paar päeva tundma selliseid imelikke hetki oma päevas, kus uni tuleb peale ja keha muutub justkui hästi kergeks. Samamoodi õhtul magama minnes. Ei tunne nagu oma keha ja hakkaks kusagile sisse vajuma. Lihsed vajuvad ära ega taha enam koostööd teha. Kui magama üritan jääda, siis paari minuti pärast võpatan ma üles, mis kontrollimatu reaktsioonina keha poolt tuleb. Või siis mul hakkab hirm ja ma üritan ärkvel püsida. Tunne on väga vastik, justkui kaotaks kaslu ja vajuks ära. Vahel esineb sellega terve kehs õõtsumist. Vaevlen kolmandat kuud ärevuse käes, mis on viinud mu juba ka psühholoogi ja perearsti juurde.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled tubli, et analüüsid ja lahendusi otsid.
Alusta minu palveharjutusega.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht) - seega mõnus ringutus-sirutus.
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.

Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e. vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!

Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”, mõnuga, võib käte abiga.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestamine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult
päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu. Mina teen 5-7 korda ja siis 30...45 sekundit pausi ja siis jälle 5-7 korda. Selliseid tsükleid tee mõnuga 3...5 korda.
Jalutuskäigud korrigeerivad organismi tegevust, ka vererõhuga seonduvat. Noortel see madalapoolne ja annab selliseid tundeid.
Perearsti juures võiks vererõhku kontrollida.
Päevik on hea, aitab ja juhib.
Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.
vt ka varasemaid, vt ärevushäirete valdknda ja leiad endale midagi harjutamiseks-kasutamiseks.
Kaunist Jõuluaega!
Jüri O.-M. Ennet