Püsiv pearinglus, ärevus 16.11.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on selline probleem, et kannatan juba teist kuud pideva pearingluse, üldise keha õõtsumise/kõikumise all, millega kaasnevad ärevus ja hirm, imelikud ja harvaesinevad pisted rinnus, pinged kaelas, raskus peas. Vahel tunnen surinat peas või põses ning ärevatel hetkedel mööduvaid lihastõmblusi. Lisaks, et mingil suvalisel hetkel läheb kusagilt keha pealt jahedaks või vastupidi kuumaks. Vahel muutub jalgealune justkui vatiks või tunnen ennast kui kõikuval laeval. Kaebused algasid peale väga rasket psüühilist üleelamist ja pole siiani möödunud. Sellised kaebused on igapäevased, vahel läheb hullemaks ja vahel vaibub, aga ära pole läinud. Tervislik seisund segab keskendumist koolis ja tekitab ärevust ning ei lase lõdvestuda. Ei oska mitte midagi peale hakata ega ennast kuidagi aidata.

Parimat,
K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilistest üleelamistest jm-st tekkinud sisepinged otsivad väljundit kehast ja leiavad selle piirkonnast, mis suhteliselt tundlikum ja reageerivam.
Kukal, kael õlad ja tasakaaluaparaat on seda teil. Seda nn suhteliselt tundlikumat reageerijat saab ja tuleb mõjutada - harjutustega
Kukla, kaela ja õlavöötme harjutused on niigi head rahustajad. Lisada tuleb nüüd võtta ortostaatiline harjututus (pea kõrgemal (püsti olles) ja pea madalamal ( ette-alla painutus) ja siis ennast jälle (ka käte abil) end püsti rullida.
Seega minu Palve esimene samm.
ENNETI PALVE
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e.
vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha! Ette paionutades vöib toetuda kätega-küünarvarrega põlvede, et mugav oleks.
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end” - jälle mugavalt käed appi võttes.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestamine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult
päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu. Näiteks viis korda - väike paus - viis korda - paus...
Eesmärk on lõõgastus ja mitte kordade arv.
See ortostaatiline harjutus treenib sisekõrvas oleva tasakaalu organi, pearinglust mõjutavat organit.
Head harjtutamist, korralikku puhkust ja igakülgset tervise tugevdamist!
Jüri O.-M. Ennet