süda paha, kõht tühi, kuid söömisel blokk ees 10.03.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
olen mures, sest ei tea mis mul viga. 2017 novembris peale operatsiooni(emakast polüüpi eemaldamine) , tabas mind rongis arvatavasri paanikahoog, käed jalad läksid tuimaks, õhku polnud , minestustunne ja nagu kõhu lööks lahti.
Kutsuti ka kiirabi, kuid kehaliselt ei tuvastatud midagi.
Peale seda pöördusin perearstile. Perearst kirjutas vastavalt vajadusele võtta alprazolami 0.25
Olin haiguslehel nädal, läksin tööle, kuid tööl olles hakkas juba hommikul väga paha, süda oli paha ja kõht valutas. Sõitsin rongiga tagasi koju ja kirjutasin uuesti arstile. Tulid na ärevushood magamajäämiael, külmavärinad, higistamine.
Uuesti haiguslehel. Seejärel avastasin, et ei suuda süüa, toit on, kõht on tühi lausa koriseb vahest aga kui sööma hakkan siis läheb süda nii pahaks et mõnikord ajas öökima.
Seejärel kirjutas arst mulle välja antidepressandid paroxetin 20mg. Ostsin rohud küll välja, kuid võtma ei hakanud, tulin hoopis töölt ära ja kolisin tagasi vanemate juurde. Eelnevalt elasin üksinda ning sõitsin iga päev rongiga tööle ja koju, olid pea 12h päevad.
Mõtlesin, et võtan aja maha. Tagasi kodus vanemate juures olles oli jaanuari algus väga raske, kõhuvaludega ja suruva tundega kõhus käisin isegi emos , perearstilt sain ka erinevaid tablette selle leevenduseks. See tunne kadus ühel päeval sama ruttu kui tuli. Prooovid ja uuringud kõik korras.
Veebruari kuu hakkas kõik tunduvalt paremaks minema, oli mõned päevad kus süda oli paha kuid rohkem oli häid päevi, sain väljas käia jne.
Kuid söögikohtades käia ei saa , tuleb täpselt sama blokk ette, tellin kõige isuäratavama roa kuid juba toidu lõhn paneb südame läikima.
Nüüd märtsis tabas mind tagasilöök, sest restoranides söömas käies tabas järjest mind sama saatus ja nüüd ka taas kodus.
Kirjutasin oma pereaestile ning otsustasin nüpd proovida paroxetini. Võtsin pool tabletti sisse kiid järgmisel päeval oli enesetunne väga halb, varem polnud nii halb olnudki, süda väga paha, peavalu, kõht tühi aga süüa ei suuda. Otsustasin et teist tabletti ei võta, sest ei julge kuna tõesti oli väga halb see kogemus, aina nutsin.
Vahetevahel ka nutan, sest ei sa aru mis minuga on, olen noor, tahaks oma elu ja tööl käia, restoranides söömas käia ja vabalt hommikusööki nautida, kuid hetkel ei meeldi mitte ükski toit, kõik läheb sisse sunniviisiliselt. Ei ole melanhoolseid mõtteid ja olen väga seltsiv ja positiivne inimene kuid füüsiliselt on väga halb olla ja see on väga kurnav.

Palun andke nõu, mida teha ja kas pigem võtta teisi ravimeid ning kas olete sarnaste probleemidega inimesi kohanud?

Söömishäireid ei ole kunagi olnud ka ei tulene see mingisugusest kaalu või välimuse pärast. Kuid olen mures, sest kaal on ka langenud pea 4 kilo ( kaalun 50kg)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mida naistearst soovitab, kuidas tsüklid jms naistearsti vallast.
Söömine - mäluda 2-3 korda praegusest rohkem, kogus vastavalt enesetundele.
Nälga ei jää, ärge muretsege. Mõttega mälumine - seda siis toidust ka saame (enesekindlust, rõõmu, ...jõust ja energiast rääkimata).
Milles andeks olete ja kas töö on sellest (andekuse) vallast.
vt varasemaid soovitusi ärevushäire/paanikahoogude valdkonnast.
Päevik (mure ei tohi peas olla, las olla päevikus ja sealt saab teda siis analüüsimiseks vaadata. Positiivne pihtimine e enda kiitmine - oleme ju seda piisavalt väärt.
Kuula keha häält ja arvesta sellega!
Maailmas ju Miljon asja/olukorda, mis meid tugevdavad, karastavad, õnnelikumaks teevad. Nopi ja kasuta neid!.
Jüri O.-M. Ennet