Antidepressandid 08.03.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. dr. Toomla,

On suurepärane, et nüüd saab Interneti teel oma küsimustele ja muredele vastuseid tohtritelt. Erapooletu arvamus asjatundjalt aitab kindlasti iga tervisemure puhul.

Tahaksin vastust saada järgmisele teemale:

Möödunud aasta novembris pöördusin perearsti poole südame "puperdamise" ja kohati tuntava ärevuse kaebustega. Kurtsin, et paari nädala vältel oli raskusi uinumisega, ilmselt stressirohke perioodi tõttu tööl.

Südame kardiogramm oli korras, näidates vaid südame parema lihaskimbu osalist blokaadi. Doktor kirjutas välja 10 tabletti Xanaxit, milledest võtsin ära peaaegu kõik, pool tabletti igal õhtul. Kui läksin kordusvisiidile kahe nädala pärast ja tundsin rõõmu, et unehäired on vähenenud ning psüühika ka oluliselt enam korras, kirjutas arst uue retsepti: Seroxat, mida võtta oleks tulnud 3-4 kuud. Kuna see oli antidepressant ja ma ei leidnud endal absoluutselt ühtegi teist depressiooni sümptomit peale unehäirete ja pisukese ärevuse aeg- ajalt, siis ma ei tormanud tablette huupi välja ostma, vaid pidasin nõu kahe tuttava tohtri ja kahe psühholoogiga. Kõik neli olid üllatunud ja soovitasid mitte hakata Seroxat`i pimesi ahmima.

Lugesin Internetist rubriiki "My life with Seroxat" ning sain teada jubedaid seiku sõltuvuse tekkest, ravimist võõrutamise raskustest, öistest hirmuunenägudest ja higistamisest (kirjutatud haigete endi poolt) jne.

Kõik see tekitas jubedustunde ja küsimuse: MIKS MÄÄRATAKSE ANTIDEPRESSANTE NII KERGEKÄELISELT patsientidele, kes seda tegelikult ei vajagi ???

Sain tookordsest murest jagu Xanaxi ja enesesugestsiooni abil, nüüdki võtan aeg- ajalt 0,5 tabletti Xanaxit, kui tunnen, et olen ärritunud ja ei suuda uinuda.

Kuidas arvate teie: kas ma oleksin tõesti pidanud terve kuuri Seroxati ära võtma või oli otsus seda mitte teha õige ? Millised on antidepressantide kõrval- ja ärajäämanähud ning tegelikud näidustused ? Kas tõesti tuleks antidepressante võtta ka vaid ajutise unehäire (või kerge paanikahäire) puhul ?

Ette tänades,

Naine (30.a.)

Arst vastas:

dr Kadri Toomla

Psühhiaater

SA TÜK Psühhiaatriakliiniku lasteosakond, Praktilise Psühholoogia Erakool ja Nõustamise Keskus SENSUS

Teie kirjast selgub, et väike kogus rahustit leevendas Teie ärevust ja unehäireid ning esitatud andmete põhjal ei näe ma küll põhjust, miks Teile Seroxati määrati. Seda, et arstid kergekäeliselt antidepressante määravad, ei oska ma kommenteerida, ei ole varem selliseid kurtmisi kuulnud, küll aga määratakse rahusteid suhteliselt kergekäeliselt, kuigi Teie puhul ei saa nii väita, sest need olid väikeses annuses ja arsti kontrolli all.

Sõltuvust tuleks karta tegelikult rahustitest, mitte antidepressantidest, kui neid võtta pikka aega, mitu korda päevas, kindlatel kellaaegadel ja ilma arsti järelvalveta. Organism harjub siis neid saama ja varsti ei aita enam samad kogused, vaid organism nõuab järjest suuremaid annuseid.

Antidepressantidega ei ravita mitte ainult depressiooni, vaid ka ärevust, unehäireid, söömishäireid, sundmõtteid ja tegusid jms..Kui inimesel on oht sõltuvuse tekkele (kui tal on olnud juba mingit liiki sõltuvus või kui ta kaldub iga väikese terviserikke puhul ise endale kergekäeliselt või sõbrannade soovitusel ravimeid määrama), on otstarbekam rahustite ja uinutite asemel rahustava lisatoimega antidepressante kasutada, ka seda muidugi peale arstiga, soovitavalt psühhiaatriga nõu pidamist. Antidepressandid sõltuvust ei tekita.

Antidepressantidel on mitmesuguseid kõrvaltoimeid, mis aga ei ilmne kõigil nende kasutajatel. Vanemat tüüpi antidepressantide levinumad kõrvaltoimed on suukuivustunne, unisus-uimasus, südamekloppimine, higistamine ja vererõhu langus. Uuema aja antidepressantide kõrvaltoimed avalduvad harvem ja on vähemväljendunud. Sagedasemateks neist on isutus või iiveldus, eriti ravikuuri esimestel päevadel, peavalud ja seksuaalse erutuvuse vähenemine, mõnedel juhtudel ka ärevus või unisus. Osadel inimestel ei avaldu ühtegi kõrvaltoimet, osadel mõned neist, lühiaegselt või talutaval kujul, on aga ka inimesi, kes ei talu ühtegi antidepressanti, kuna nende peal avaldub kogu kõrvaltoimete skaala.

Toonitan veelkord, et iga inimese puhul on ravimi valik individuaalne, tema sümptomitest ja taluvusest sõltuv ning see, mis sobib kellelegi teisele, ei pruugi sobida Teile ja vastupidi.Lugupidamisega Kadri Toomla

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Antidepressandid lapsele

Tere
Psühhiaater kirjutas 11a poisile antidepressandid (Zoloft), seoses ärevusega. Ei esine paanikahoogusid ega ennastkahjustavat käitumist. Häbelik ja tundlik laps, kellel tekkis koolitõrge.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kallistamine, julgustamine, kiitmine. Koos mänge mängida, ühised jalutuskäigud. jne Siit sii psühholoogiline tugisammas.
Sportlikud harjutused - terves kehas terve vaim. lapse ravim on eelkõige ...

Loe edasi

Antidepressandid

Tere! Kûsimus selline, et kas antidepressandid manustatuna mingi teise tabletiga võivad olla ohtlikud või narkootilise toimega?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostoimed on erinevatel ravimitel erinevad: ühed omavahel koostoimel tugevdavad toimet,
teised nõrgendavad toimet, kolmandad võivad tekitada ebasoovitavaid kõrvaltoimeid.
Raviarst annab ...

Loe edasi

Antidepressantide (Salymbra) mõju silmanägemisele

Minu silmanägemine on väga nõrk ning hetkel pole nägemise halvenemine pidama jäänud. Kuna minule määrati antidepressandid (Salymbra), siis mind huvitab, kas antud antidepressandid võivad minu silmanägemise ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ravimipakendi infolehel neid mõjusid, kõrval mõjusid ei ole. Seega - võib võtta.
Variant, et mõne silmarohuga tekib mingi ebasoovitav toime, aga seda saab öelda silmaarst, kui selline seos on.
Loe edasi

antidepressandid

olen 3 aastat tarvitanud antidepressante.soov on last saad, kas lapsele see mingid ohtu kaasa ei too...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Jalutage, tehke minu harjutust, ärge rohtu võtke - ja nii saategi kauni Lapsukese.
Mõnusaid jalutamishetk kaunil Jõuluajal ja Uusaasta alul,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

antidepressandid

tere,
Kas sellise toimeainega antidepressandid nagu paroksetiin või estsitalopraam võivad mõjutada sperma "kvaliteeti"? Nimelt mees on neid pool aastat võtnud viimasel kuul võttis estsitalopraami) ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui olete rase, siis seeme on olnud viljakas ja kvaliteetne. Teie olge nüüd rõõmsalt Lapseootel ja mees olgu Mehe eest!
Olge rõõmsad,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

antidepressandid

Kas kõik antidepressandid muudavad seksuaalselt ükskõikseks? Miks need nii mõjuvad?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tundeelu (ja eelkõige põhimeeleolu) koos psüühika- ja kehalise tervisega, koostegevusega, "hingelise klapiga" mõjutab suuresti seksuaalsust. Antidepressantide määramisel on ju vaja hingeelu "kosutada" ...

Loe edasi

antidepressandid

Kui pikk on harilikult antidepressantide kuur (näiteks cipramil, zoloft)? Kas neid saavad välja kirjutada ka perearstid?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressiooni ampluaa on väga lai:nukrameelsusest kuni suitsiidi põhjustava mureni.Järelikult ka ravi on erinev:erinevad antidepressandid ja erinevad ajalised kestvused.Antidepressante kasutatakse ka paljude ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: