Paranoiline skisofreenia 12.07.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervitused

Mõned päevad tagasi oli insident, kus ema elukaaslane, kellega umbes pool aastat koos on oldud läks purjus peaga emale kallale ning tekitas ka mõningaid kehavigastusi, olles samal ajal alkoholijoobes. Inimene viidi politseiga kainenema ning hommikul pakkisime Tema asjad kokku ja kupatasime bussi peale, teise linna, kus Ta päriskodu ning keelasime igasuguse kokkupuute emaga.

Siinkohal mainin ka seda, et umbes 13 aasta tagustest dokumentidest selgub, et inimesel on diagnoositud "paranoiline skisofreenia", kuid ravist Ta keeldus, tookord määrati ka sundravi ning on ka mõned korrad näiteks Jämejalas sundravil käinud, see kõik tuli välja alles nüüd hiljaaegu, kui panime Tema asju kokku ja juhuslikult jäid silma teatavad dokumendid.

Inimene ise peale kainestusmajast väljasaamist ütleb, et eelmisel õhtul juhtunud on must auk, et ei mäleta mitte midagi ja et mingid välised jõud juhtisid teda. Ka varasemalt on juba olnud väga palju kahtlaseid seiku, kuid mitte vägivaldseid, aga pigem paranoilised, samuti liigne kergeusklikus, uskudes ka kõiki e-mailile tulevaid petukirju, mis lubavad miljonäriks saamist, samuti on teised enamasti alati süüdi Tema elu-olukorras, kohati ka väga segane ja seosetu kõne, mis peamiselt väljendub kirjapildis, s.t mitte lihtsalt trükivead, aga pigem on raske üldse lause mõttest või kontekstiga seotusest aru saada.

Lisaks nüüd peale seda ära saatmist järgnesid enesetapuähvardused ning inimene oli nutnud terve aja ning kahetsenud ja sisuliselt ei saavat ise aru, kuidas sai üldse midagi sellist teha jne ning väidetavalt on šokis ja väga hästi ei taju, mille eest teda nö. karistati selle väljaviskamisega. Otsib aktiivset kontakti nii emaga, kui ka kõikide lastega, et tahab rääkida jne.

Keegi pereliikmetest vägivalda ei tolereeri ning antud diagnoos samuti ehmatas kõiki ära, kuna kui Ta ise ütleb, et vahepeal ei ole enda kontrolli all ja on justkui kellegi poolt juhitav nukk, siis see on hirmutav, samas tahaks inimest juba Tema enda huvides ikkagi kuskile ravile suunata.

Siit ka küsimused:

1) Kas antud kirjeldus vastab paranoilise skisofreenia tunnustele või võib mängus olla veel midagi?
2) Kuidas antud inimest suunata vajalikule ravile, nii et Ta sellest aru saaks, et see Tema enda huvides on?

Ettetänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Psühhiaatri jutule ja ravi. Valvearstid Tallinnas Psühhiaatriakliiniku dispaseris võtavad vastu
2) koheselt - ei ühtegi tilka alkoholi! Jutud ei maksa, maksab tegu. Kui 5-6 kuud kaine, siis võib juttu uskuma hakata.
3) Skisofreenia osas head rohud olemas (ka muude vaimuhäirete osas). Psühhiaater kirjutab rohu ja annab suunised.
4) Kui ravile ei lähe ja ravi ei saa, siis alkohol on "päästik" ja pahanduste-vägivalla pauk on kiirelt tulemas. Tagajärgi saab ilmselt hiljem näha. Minevikus ju olnud ja ravi (sundravi) vajanud.
5) Varasem raviaarst võimalusel appi võtta.
Jüri O.-M. Ennet