südamevalu 20.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Pöördun Teie poole järgneva murega. Nimelt vaevab mind emotsionaalne südamevalu, mis tekkis peale seda kui suhe mehega, kes mulle väga meeldis läks untsu. Ta on väga kinnise loomuga, kergesi solvuv inimene, kellega ei ole võimalik asju lahti rääkida. Mitmeid kordi on ta vestluse käigus teatanud, et tal on paranoiline skisofreenia. Ma ei tea, kas see on nali või püüab ta oma käitumist sellega selgitada. Teadud olukordades ei suuda ma end talitseda ja ütlen halvasti, mille järel vaevavad mind nö süümekad. Vahest teen lausa meeletusi, et saada tema tähelepanu, hiljem saan aru, et see on puhas lollus. Vestlused temaga lõppevad sellega, et mina tunnen end alandatuna ja nutan jälle terve õhtu. Vahest on mul tunne, nagu tahaks ta nimelt mulle haiget teha, tema väidab, et need on minu luulud. Tean, et midagi head sellest asjast enam ei tule ja ainuke võimalus on seda asja rohkem mitte torkida. Enim vaevab mind see, et olen enda peale vihane, et lasin endaga nii halvasti käituda. Kas peaksin pöörduma psühhiaatri poole?
E.23

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui abikaasal on psüühikahäire, mida mainite, siis selles valdkonnas on tänapäeval häid uusi rohte tulnud. Läheb temal premaks, siis laabuvad ka teie omavahelised suhted.
Enesesüüdistamisega tegeleda ei maksa, lahendusi aga tuleb otsida küll. Kui suhe "untsu" läks, siis on ju Teil mingisugune otsus edaspidise suhtes tehtud. Kui ise närvis ja pinges olete, siis:
a) saate rohtudest abi, aga see kõige lihtsam rada,
b) selgitage ikkagi omavahelised suhted ja sellest tulenevalt saate kas sõbralikult koos või siis sõbralikult lahus elada,
c) tehke psühhoregulatsiooni harjutusi, see alati ja kõigile kergenduseks.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet