Lapsendamine, nartsissistlik kasuema ja suhtekartus 10.09.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

4 aastaselt jätsid vanemad mu maha, onu võttis mind enda pere juurde. Onunaine oli peres A ja O, tänitas ja vingus alalõpmata, kannatasin seda vaikides. Teismelisena diagnoositi ärevushäire ja nn seespisine/ärapidine vms depressioon, avaldus see migreenihoogudega.

Elu jooksul olnud väga palju sekssuhteid, pikim suhe 7 aastat, mille jooksul polnud truu.

Nüüd aru saanud, et tunnen, et suhted hirmutavad mind, kardan kaotada vabadust ja ei kannata, kui keegi ütleb, mida ja kuidas tegema pean. Ise arvan, et põhjuseks võib olla nartsissismijoontega kasuema, kes oma passiivagressiivsuse, lõputute hirmudega (iga asja keerab tänapäevani katastroofiks) ja väga suure kontrollimisvajadusega on tekitanud olukorra, kus ma ei suuda enam lapsepõlves läbielatud elu (kontrolli täielik puudumine, tundisn, et olen täiskasvanute lükata-tõmmata).

Nüüd on lootus suhteks, kuid ärevus läheb kohati selle peale mõeldes nii suureks, et muutun kergesti ärrituvaks. Paar aastat tagasi loobusin samadel põhjustel teisest potentsiaalsest suhtest.

Oskate arvata, milles võib olla asi -- kasuema käitumine on tekitanud mingi hingevea või lapsendamine?

Suured tänud!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsepõlve me uuesti elada ei saa, aga järeldusi saame teha küll.
Sealt siis elutarkus - ei käsuta, ei tänita, ei ole agressiivne jne. Ei enda ega teiste suhtes.
Plahvatuselävi madal - kergelt emotsioonid-käitumine väljuvad kontrolli alt. Olukord vajab muutmist:
a) tabletid, rahustid, narkots, alko... ja ongi sõltuvus;
b) harjutused. (vt varasemad soovitused, vt eelnev).

Peresuhe on suhe, andmise rõõm.
NB - see ei ole kapitalisuhe MINU ja sinu oma. See ei ole omandisuhe - Minu naine, Minu, minu...Inimkapitalina toimitakse meiega paljudes töökohtades, kodus olgu andmise rõõm, koosmeel. Koosmeelt vajab rohkem ka meie rahvas - ka siin Teie panus vajalik, vajalik nii kodus kui väljaspool.
Ka naeratus, kiidusõna.
vt Enneti Palve esimene samm - teen seda aastakümneid ja on super - muidu ma ju seda ei teeks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet