Mure lapsega 10.09.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tegemist 12a. poisiga,kes hingelt natuke hell. Kas hell hing on psüühika häire. Vahel ei tule pingeolukordadega toime ja hakkab nutma. Natuke nutab ja siis on kõik jälle korras. Mõnikord ütleb nutmise peale, et ma ise ka ei tea miks ma nutan.Kuidas seda hella hinge tugevdada et ta ei hakkaks pingeolukordades nutma.Muidu tubli laps võõraid ei karda teiste lastega seltsib hästi, koolis läheb hästi ja õpetajad on rahul, ainult kui tekib konfliktiolukord siis on silmad märjad ja siis teised ehmatavad ära,arvavad et on talle liiga teinud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga inimese tervist saame tugevdad, parandada, karastada viie valdkonna kaudu, viie valdkonna harjutuste kaudu:
1) sotsiaalne - asju-olukordi võtta mänguliselt, nagu spordis;
2) kehaline harjutamine mõjutab sisemisi reserve, aitab neid suurendada. Terves kehas terve vaim/psüühika/ see meil ju ka teada;
3) psüühiline - pingetest vabanemise harjutused (vt Enneti palve esimene samm);
4) hingeline e. emotsionaalne - tunda rõõmu oma hingelisest headusest. Harjutustega saab oma emotsioone kontrolli all hoida, see treenitav;
5) eetiline - korrigeerida väärtushinnanguid. Üks asi on kaastunne - nutame, et kodus kiisukesel pole piimatassis piima, ja teiseks, Tegutsemine, Aitame, et kiisukese piimatassis oleks piim. Tegutsemine rahustab ja see ka eesmärk. Andmiserõõm ja vabatahtlik aitamine - see annab hingetugevust.
Armasta ligimest - see viib nutule, abivajajaid ju palju. Aita ligimest (kassikest jne) - see on eesmärk.

Nüüd veidi teise nurga alt.
Georg Lurich oli noorukina nõrga tervisega, hakkas tegema kehalisi harjutusi ja sai nii kehaliselt (oli aastaid maailma parimaid maadleja, tugevaim tõstja, valdas mitmeid võõrkeeli, propageeris karskust ja terveid eluviise. Kui on keha tugev-karastatud, siis on tugev ka emotsionaalne sfäär.
Retsept olemas, harjutamine annab hiljem juba ise suuniseid.
Tablette me ei vaja!
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet