Antidepressantide ja alkoholi suhe (Asentra) 12.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist! Pöördun murega, mis tekkis umbes nädal tagasi. Nimelt on mul diagnoositud ärevushäire ja depressioon ning olen nüüseks olnud antidepressantide peal 3 kuud (Asentra/sertraliin 1 tablett päevas suurusega 50 mg). Haiguse ajal olid sagedased paanikahood ning esines kurvameelsust, hirmu, nutmist jne. Ravimid mõjuvad (või on siiamaani mõjunud). Kuid 7-8 päeva tagasi leidis aset sündmus, kus tarvitasin palju alkoholi ning olin joobes. Sellest ajast saati on tujud muutunud, palju nutmist ja kurvameelsust. Samas on aga ka koolis tekkinud suurem õpikoormus kui tavaliselt, mis võib lisada pinget. Kas peaksin kartma oma tervise pärast ning pöörduma arsti juurde? Või on sellised nähud normaalsed?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Karta ei ole vaja, tervislikult elada on vaja!
Eilset päeva tagasi ei saa, aga sealt saab korraliku õppetunni - terveks eluks.
Pingeid maandab ja õpitulemusi aitab parandada nn minu palve.
Teen seda ise iga päev juba mitukümmend aastat - super. Mõjub hästi sinulegi. Siis kaob kuu-kahega ka AD võtmise vajadus.

Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid, Rahvas ja Riik areneksid
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline (lemmikraamat) võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Õpetussõnad.
Rumal nõrgestab end (non nocere - ära kahjusta!). Tark Tugevdab end ja oma Kaasmaalasi. Seega - aita sinagi alko-narkorumalaid Õigele teele, Karskuse teele. Teisi aidates saad ka ise tervemaks, inimlikumaks.
Harjuta ja aita - nii tervened, taastub enesehinnang ja hea meeleolu, paraneb õpivõime ning leiad elus õnneraja!
Oled tubli!
Jüri O.-M. Ennet