Aidake tõlkida lapse käitumist 11.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Lootuses, et Teie kogemus mu õigele rajale suunab.
Minu 8 a poeg on olnud alati vähe seltsiv ja omaette hoidev. Kõik algas 3-aastaselt kui ta elas üle suure füüsilise trauma. Samasse aega jäi isa äraminek pere juurest. Enne väga rõõmsameelne laps hakkas pelgama inimesi ja enesehinnang langes täiesti. Ma ikka proovisin teda harjutada inimestega jne. Enne kooli konsulteerisin ka psühholoogiga, kes arvas, et siin mingit sündroomi pole aga mingi suur vimm istub tal sees. Et tegelegu spordiga jne. Koolis on edasijõudmine hea. Aga mis on võimatu, on tema tujud. Ta on alati negatiivne. Alati. Juba hommik algab halvasti. Vihaga paneb end riidesse, et kooli minna. Midagi ei taha. Nüüd ei taha ka sünnipäeva pidada. Õue ei taha kunagi minna. Suur soov on spordis võita aga kui ei saavuta maksimumi, siis peab ennast kõige viimsemaks. Proovib minuga suheldes tekitada esimesena ehmatusreaktsioon. Näiteks, et ta sai "2" täna ja kui ma imestan, siis parandab, et tegelikult mitte.
Samas elab ta kõike väga üle. Loomad, vanainimesed, teiste haigused - ta nagu füüsiliselt tunneks neid ja on masenduses. Naermas olen teda näinud vaid loetud korrad. Vahel ei jäksa ma olla "mõistev" ja tõstan ka häält ja sunnin teda tegema asju, mida lihtsalt peab sel hetkel tegema. Teeb siis vihaga (hammaste pesu, vendadega õue minek). Kas ma olen midagi väga olulist maha maganud või midagi unarusse jätnud. Mu suurim soov on, et ta kasvõi vahel oleks õnnelik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Läbi KÄE on vägev rahustamine:
a) soojas vees mingi linakese, asjakese jne - pesemine (soojus ja käeline tegevus rahustab);
b) voolimis-savi jms mis ei kleepu, aga annab vormida - super;
c) tugilamandus "pumpamine" - 3 kuni 5 korda korraga ja paus..tulemused siin kiired kasvama ja enesekindlus ja enesehinnang lopsakalt kasvamas.
2) Kiitmised: teie teda ja tema las kiidab teid.
3) Une-eelne rituaal - tema voodi kõrval.
4) Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid.
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline (lemmikraamat) võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Alustage ise sellest ja nädala-kahe pärast kaasake ka Poeg sellesse.
5) Õpetussõnad.
Kasutage nn eestpalve printsiipi - harjutust tehes läheb Lapsel hästi, ...nii saame harjutuse-sooviga kõigile väga lähedastele head soovida (harjutus tuleb ju ka). Endast me tavaliselt ei hooli ja jätame harjutused tihti tegemata, aga Lapse nimel ju harjutused tegemata ei jää.
Minul töötab see nn eestpalve-harjutus (minu Palve) juba üle 30-aasta ja iga päev!
Hästi toimib.
Vajadusel ikka psühhiaatri jutul, mida Õpetaja koolis märganud on?
Rõõmsameelsust! Kiitmist! Tunnustamist! Harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet