Antidepressant Brintellix 10 mg 08.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen Teile varemgi siin portaalis kirjutanud, ikka antidepressantide teemal.
Nüüd lugu järgmine:

Umbes aasta ja paar kuud tagasi pöördusin ühe psühhiaatri poole, et küsida nõu antidepressant Cipralexi 10mg võõrutamiseks.
Visiidi käigus selgitasin, et olin võtnud erinevaid antidepressante peale abikaasa surma u. 10 aastat.Olin mitmeid kordi mõelnud niipika aja jooksul, et värske lein ju möödas ja võiks ju nüüd ilma rohtudeta hakkama saada küll.

Arst leidis ka, et tema arvates ei peaks ma enam neid tablette sööma ja pakkus välja lihtsa klassikalise reegli, et nüüd 1 nädala võtate 0,5 tbl ja järgmise nädala 0,5 tbl ülepäeva ja siis oletegi selle ravimiga lõpetanud.

Mina küsisin vastu, et kas nii ruttu, sest vihjasin ju sellele, et tarbimine oli olnud 10 aastat, mille peale tohter ütles, et kui hakkate endale niimoodi kodeerima, siis ei saagi lahti, et pole nii vaja mõelda.
Tulin koju ja mõtlesin selle üle u.nädala ja ise siiski kahtlesin, et kas võtan ette selle või ei.Samas jällegi mõtlesin, et kui proffesionaal nii ütles, siis keda ma veel usun ja alustasin tema soovitatud metoodil.
Tulemus võttis aega u.3-4 nädalat ja tulemus lõppes psühholoogia haiglas ärevushäirete raviga.

Tahan siia juurde veel mainida, et võõrutusest juba varem olen regulaarselt tegelenud igapäevase kõndimisega u. 3-4 km päevas.

Viibisin seal haiglas 3 nädalat ja asi veidi paranes, kuigi ravimid kõik ei sobinud (Lyrica) ja teiseks ravimiks jäi ikkagi võõrutatud Cipralex 10mg.
Edasine ravi jätkus ühe teise eratohtri juures , ainult et mingi aja pärast pidime annust suurendama, lõpuks isegi 20 mg.
Kuna olin seda cipralexi võtnud juba järjest 2,5 aastat, siis tunduski nii mulle kui ka minu tohtrile, et ilmselt on organism juba antud ravimi suhtes tolerantseks muutunud ja et tuleks ravimit vahetada.

Niisiis sai minu uueks ravimiks Brintellix 10mg, et 1 uuemaid ravimeid ja vähemate kõrvaltoimetega.

Alustasin selle ravimi võtmisega 13.detsembrist, mida tarvitan nüüd siiani, s.o.peaaegu 2 kuud.Algus toimis kõik normaalselt, ainuke kõrvaltoime oligi iiveldus ja minul ka siiski ärevust.

Kuna aegajalt tarvitan ka mao refluxhaiguse raviks Nexiumi 20mg, s.t. et võtsin seda 12 päeva järjest(olin seda tarvitanud vahel ka siis kui oli veel cipralexi ravil.) Aga siin nüüd tekkisid imelikud peavalud ja selgus, et Brintellixiga ei tohigi Nexiumi koos tarvitada, sest arstide infolehel kirjas, et brintellix hakkab sel juhul kuhugi kuhjuma ja ei imendu normaalselt. , ja et võivadki tekkida nii pea kui ka seljavalud ,et jätsin selle Nexiumi päevapealt ära ja kui on tarvis, siis on lubatud ainult pantoprazol.Ja paar päeva võtsin ka Brintellixi 0.5 mg aga 3.päeval läksin 10 mg peale tagasi, sest vähendamine hästi ei mõjunud.

Ebameeldiv rahutust tekitav reaktsioon peale hommikust ravimi võtmist tekib u.tunni pärast ja kehv olla peaaegu õhtuni. Muidugi oli mul siin ka selle väikese aja jooksul väike avarii , õnneks midagi ei juhtunud aga ehmatus missugune ja nüüd sellel kõigele lisandus ka viirushaigus, millest juba tasapisi taastun.

Ja nüüd minu küsimus, kas antud ebameeldivad ärevushäired on praegu lihtsalt paljude ebameeldivate asjade kokkulangemine(lihtsalt seisund muutus halvemaks), et enesetunne nii vilets või on probleem ikkagi ravimis? Meenutan, et alguses mõjus ravim mulle positiivselt.

Jutt sai pikk aga loodan, et arusaadav.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas antud ebameeldivad ärevushäired on praegu lihtsalt paljude ebameeldivate asjade kokkulangemine(lihtsalt seisund muutus halvemaks), et enesetunne nii vilets või on probleem ikkagi ravimis? Vastus - kõik mõjutab kõike, seega toimivad mõlemad komponendid.
Minu reeglid:
1) erinevad ravimid (ka need, mis mõnel juhul veidi ka kokku ei sobi) võtta erinevatel kellaaegadel, vaheaeg olgu paar tundi;
2) ravimid on vaid osa ravist (1/10), 9/10 olgu harjutused, tervislik eluviis, iga tera tervise sahvrisse on oluline;
3) koostöö oma raviarstiga;
4) kuula keha teateid - mis kehale-psüühikale hea, see ju sobilik.
Head harjtutamist,
Jüri O.-M. Ennet