Suhtest ülesaamine/kinnisidee 06.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Raske saada üle eelmisest suhtest,
mõõdunud juba pea viis aastat varsti. Koos olime pea pool aastat.
Viimased aastad praktiliselt ei suhtlegi sest inimene elab oma elu.
Ja mina ei suuda seda.
Kõik mõtted on tema küljes kinni. Olen proovinud uusi tutvusi ja väljundeid.
Füüsiline aktiivsus-trenn uued inimesed jne.
Tundub, et korraks see aitabki ja siis kui tekivad mingid tagasilöögid eluraskused mis otseselt seda ei puuduta tuleb kõik täpselt sama raskelt tagasi.
Ei saa korralikult magada ja pidev meeleolukõikumine selline tuju ära olek ja pidev selle inimese peale mõtlemine. Enamus asju mida teen on seotud selle inimesega mu peas. Temale mõeldes, nagu topelt reaalsus vms. Mõttes temaga rääkimine, arutamine nõu küsimine jne. Ta on nagu koguaeg minuga kaasas.
Mulle endale ka juba hakkab tunduma, et olen hulluks läinud.. :/ arvan, et mu lähedased tuttavad/ sõbrad arvavad sama. Võib olla kujutan asju ette ka selles osas ma ei tea..
Rohud.. Xanax. Seda olen võtnud kord nii kord naa. Ehk siis mingi aeg ntx mingid kuud siis jälle paus ja siis jälle mingi aeg. Kui see tagasilangus toimub siis on raske olla.
Nagu füüsiliselt kannaks rasket koormat ja on isegi raske hingata.
Tundub, et mitte miski ei aita ja ma lihtsalt ei oska lahti lasta.
Arvan ma kujutan ette see inimene on minu elus väga oluline ja mingi eluarmastus ning asendust talle pole.
Isegi kui aru saan, et see on täielik jama ei usu ma samas seda. Iseendaga tülis.
Lihtsalt väga raske on selle kõigega elada ja tahaks et see ei oleks nii, kahjuks tundub sellele ei ole lahendust!
Viimastel aastatel mõtlen, et nüüd sel aastal see kaob ära aga ei kao.
Vabandan, et sellise naeruväärse probleemiga teie aega raiskan aga kui oskate nõu anda siis tasus siia kirjutada.

Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõttes suhtlemine ja rääkimine - olgu.
Päevakorda tuleb võtta uued-lähedased inimesed ja nende kaasamine nn eestpalvega.

Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid, Rahvas ja Riik areneksid.
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Õpetussõnad.
Kasutage nn eestpalve printsiipi - harjutust tehes läheb Lähedasel nr 1 hästi, ...nii saame harjutuse-sooviga kõigile väga lähedastele head soovida (harjutus tuleb ju ka). Endast me tavaliselt ei hooli ja jätame harjutused tihti tegemata, aga Lähedaste nimel ju harjutused tegemata ei jää.
Minul töötab see nn eestpalve-harjutus (minu Palve) juba üle 30-aasta ja iga päev!
Sobib hästi teilegi!
Jüri O.-M. Ennet