isiksushäired 03.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

sooviksin teada, kuidas diagnoositakse Eestis sotsipaatilist isiksushäiret? Kahtlustan, et minu endine elukaaslane võib olla (dr google tarkuse järgi) "low functioning " sotsipaat (või midagi taolist). Ehk siis praktiliselt kõik, mis ta räägib on vale, tal tundub puuduvat süütunne oma valede pärast, samuti tulevad need tal ülikergelt ja pikema mõtlemiseta (kuna tal ei ole hetkel kuskil elada, siis muidugi saan nii enesetapukirju kui väiteid, et on ikka suur armastus ja et minuga ei manipuleerinud ja kui kahju tal on jne, samas- enne kui lugu välja tuli ei reetnud küll miski, et ta süümepiinades oleks), ta on mind petnud, ta on mulle rääkinud, et käib tööl (reaalsed lood, kuidas päev läks, jutud töökaaslastest, keda tegelikult ei ole olemas jne), kuid tegelikult pole ta seda teinud juba aastaid. Kokkuvõtteks- sellel inimesel puudub töö, tervisekindlustus, koht, kus elada, sõbrad ja hetkel tundub, et tal ei ole ka ühtegi nn "varunaist" kelle kulul elada. Mina isiklikult arvan, et see on see põhjus, miks ta mulle pidevalt kirju saadab ja väidab, et vajab "emotsionaalset tuge", et mustast august välja saada ja eluga hakkama saada. Samas, kuna tal ei ole professionaalset diagnoosi, on vaid minu ja tema eelmiste (ja sama aegselt oleva) naise arvamus ja hinnang tema tegudele, siis ei oska sellest midagi arvata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

F60.2 Düssotsiaalne isiksus
Isiksushäire, mis torkab tavaliselt silma ränkade vastuolude tõttu inimese käitumise ja valitsevate sotsiaalsete normide vahel ja millele on iseloomulik ja sellest te ka kirjutate.
(a) kalk hoolimatus teiste tunnete suhtes - teie ja eelnevate (tulevaste) naiste suhtes; ka teiste suhtes, keda "lüpsta" annab.
(b) tugev ja püsiv vastutustundetu hoiak ning sotsiaalsete normide, reeglite ja kohustuste eiramine - ei tööta, pole haigekassa kindlustust, teie suhtes ükskõiksus.
(c) võimetus püsisuheteks, kuigi suhete loomisel pole raskusi - Ilmamaal leidub teisigi, "kelle teki all sa veedad uue öö" - laulaks Ivo L.
(d) väga madal frustratsioonitaluvus, madal agressiooni ja vägivalla vallandumise lävi - seda aktiveerib ka alkohol, narkootikumist rääkimata.
(e) võimetus tunda süüd ja õppida kogemusest, eriti karistusest - süüdi olid, on ja süüdi jäävad alati teised, alati nö "lähedased".
(f) märkimisväärne kalduvus teisi süüdistada ja ühiskonnaga konflikti tekitanud käitumist õigustada - millest jutt juba oli.
Kaasnev joon võib olla püsiv ärrituvus. Diagnoosi võib kinnitada lapse- ja noorukieas esinenud käitumishäireid.
Diagnoosi paneb arst-psühhiaater. Küsimus ei ole diagnoosis, küsimus on selles, et kuidas ja kellega koos/lahus elada?
Valik on: a) psühhopaatilise isiksuse Mina või kooselu Meie. Kui seda Meie-ühisosa ei ole, siis kooselu on aeglane enesetapp psühhopaatilise isiksuse kaaslasele.
Psühhopaat lüpsab ja kuritarvitab nn usaldust, lubadusi. Psühhopaat on super-manipulaator - "konksu otsa" jäi eelmine naine, jäite ka teie.
Õige Mees peaks ikka oma elukaaslast-naisukest ISE toitma, koju leivaraha ning saia tooma, korterit remontima ja ...naise eest, pere eest hoolt kandma.
Selline on siis sotsiopaatiline, amoraalne, antisotsiaalne...isiksus.
Ki selline sotsiopaat abi soovib, siis Psühhiaatri jutule. ...aga ta leiab 1001 põhjust, et Psühhiaatri jutule ei ole vaja minna.