isiksushäired 03.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

sooviksin teada, kuidas diagnoositakse Eestis sotsipaatilist isiksushäiret? Kahtlustan, et minu endine elukaaslane võib olla (dr google tarkuse järgi) "low functioning " sotsipaat (või midagi taolist). Ehk siis praktiliselt kõik, mis ta räägib on vale, tal tundub puuduvat süütunne oma valede pärast, samuti tulevad need tal ülikergelt ja pikema mõtlemiseta (kuna tal ei ole hetkel kuskil elada, siis muidugi saan nii enesetapukirju kui väiteid, et on ikka suur armastus ja et minuga ei manipuleerinud ja kui kahju tal on jne, samas- enne kui lugu välja tuli ei reetnud küll miski, et ta süümepiinades oleks), ta on mind petnud, ta on mulle rääkinud, et käib tööl (reaalsed lood, kuidas päev läks, jutud töökaaslastest, keda tegelikult ei ole olemas jne), kuid tegelikult pole ta seda teinud juba aastaid. Kokkuvõtteks- sellel inimesel puudub töö, tervisekindlustus, koht, kus elada, sõbrad ja hetkel tundub, et tal ei ole ka ühtegi nn "varunaist" kelle kulul elada. Mina isiklikult arvan, et see on see põhjus, miks ta mulle pidevalt kirju saadab ja väidab, et vajab "emotsionaalset tuge", et mustast august välja saada ja eluga hakkama saada. Samas, kuna tal ei ole professionaalset diagnoosi, on vaid minu ja tema eelmiste (ja sama aegselt oleva) naise arvamus ja hinnang tema tegudele, siis ei oska sellest midagi arvata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

F60.2 Düssotsiaalne isiksus
Isiksushäire, mis torkab tavaliselt silma ränkade vastuolude tõttu inimese käitumise ja valitsevate sotsiaalsete normide vahel ja millele on iseloomulik ja sellest te ka kirjutate.
(a) kalk hoolimatus teiste tunnete suhtes - teie ja eelnevate (tulevaste) naiste suhtes; ka teiste suhtes, keda "lüpsta" annab.
(b) tugev ja püsiv vastutustundetu hoiak ning sotsiaalsete normide, reeglite ja kohustuste eiramine - ei tööta, pole haigekassa kindlustust, teie suhtes ükskõiksus.
(c) võimetus püsisuheteks, kuigi suhete loomisel pole raskusi - Ilmamaal leidub teisigi, "kelle teki all sa veedad uue öö" - laulaks Ivo L.
(d) väga madal frustratsioonitaluvus, madal agressiooni ja vägivalla vallandumise lävi - seda aktiveerib ka alkohol, narkootikumist rääkimata.
(e) võimetus tunda süüd ja õppida kogemusest, eriti karistusest - süüdi olid, on ja süüdi jäävad alati teised, alati nö "lähedased".
(f) märkimisväärne kalduvus teisi süüdistada ja ühiskonnaga konflikti tekitanud käitumist õigustada - millest jutt juba oli.
Kaasnev joon võib olla püsiv ärrituvus. Diagnoosi võib kinnitada lapse- ja noorukieas esinenud käitumishäireid.
Diagnoosi paneb arst-psühhiaater. Küsimus ei ole diagnoosis, küsimus on selles, et kuidas ja kellega koos/lahus elada?
Valik on: a) psühhopaatilise isiksuse Mina või kooselu Meie. Kui seda Meie-ühisosa ei ole, siis kooselu on aeglane enesetapp psühhopaatilise isiksuse kaaslasele.
Psühhopaat lüpsab ja kuritarvitab nn usaldust, lubadusi. Psühhopaat on super-manipulaator - "konksu otsa" jäi eelmine naine, jäite ka teie.
Õige Mees peaks ikka oma elukaaslast-naisukest ISE toitma, koju leivaraha ning saia tooma, korterit remontima ja ...naise eest, pere eest hoolt kandma.
Selline on siis sotsiopaatiline, amoraalne, antisotsiaalne...isiksus.
Ki selline sotsiopaat abi soovib, siis Psühhiaatri jutule. ...aga ta leiab 1001 põhjust, et Psühhiaatri jutule ei ole vaja minna.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Uimasus ja ärevushäired

Tere olen üle 10 aasta kannatanud kroonilise pideva tugeva päevase uimasustunde all algas se mul kui olin 15-17 aastane 6-8 aastat tagasi olin sellega haiglas seal tehti korda kui välja kirjutati tuli ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostöö psühhiaatriga.
Amitriptüliin on pidurdava toimega AD, see võib teha uimaseks.
Ergutava toimega on Fluanksool - seda võiks proovida.
Minu Palve esimene samm (vt Enneti palve ...

Loe edasi

isiksushäired

Tere,

sooviksin teada, kuidas diagnoositakse Eestis sotsipaatilist isiksushäiret? Kahtlustan, et minu endine elukaaslane võib olla (dr google tarkuse järgi) "low functioning " sotsipaat (või ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt varasem

Loe edasi

Isiksushäired

Tere! Minul diagnoositi rohkem kui 10 aastat tagasi isiksushäire (skisoidne isiksus). Küsisin arstilt, kas see häire on mul raske- või kergekujuline, millele arst millegipärast aga keeldus selgesõnalist ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Isiksuse tüüpe on palju, nende hulgas ka skisoidne.
Küsimus ei ole selles, et milline iseloom mul on, aga see -
a) kas see iseloomuomadus häirib mind ja on minu jaoks nagu üle piiri ja
Loe edasi

Spetsiifilised isiksushäired ja autoload

Sain ammu diagnoosi F60.5 - Anankastne isiksus ning F41.0 Muud ärevushäired. Paanikahäired.

Minu küsimus on, et kas ja kuidas saan ma teha auto- või motolube.

Sain sellise diagnoosi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Autokooli ja sõit selgeks õppida, eksam anda ja ongi kõik!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Arvan et olen sotsiopaat - mida teha?

Ma kaldun arvama, et ma olen sotsiopaat, aastaid olen mõelnud, et miks ma ei tunne hirmu ega armastust, olen püüdnud kuidagi ise luua endale südametunnistust, sundides end asjade üle mõtlema ja leidma ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Isiksusehäireid on mitmeid:
[F60.0] Paranoiline isiksus (kahtlustaja, umbusklik, vandenõud tema vastu..)
[F60.1] Skisoidne isiksus (nagu kupli all elamine-olemine, vähene empaatiavõime, ...

Loe edasi

Isiksushäired

Tervist!

Olen aastaid end analüüsinud ja nüüd huvitaval kombel sattusin ühe kliinikumi leheküljele, kus oli väga põhjalikult ja täpselt kirjas isiksushäiretest (www.kliinikum.ee)

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Iga inimene peab olema vajalikul määral "paranoiline" - kahtlustama, et mõni meie rõõmsas kapitaliühiskonnas viimast nahka meil üle kõrvade ei tõmba.
Nartsiss peab parasjagu olema, sest kui sa ise ...

Loe edasi

isiksushäired

Tere. Probleem on minul, kuid juured on abikaasas. Minu mehe psühhiaater on selgitanud mehega toimuvat kahel viisil: orgaaniline isiksushäire ja/või bipolaarne isiksushäire. Minu jäoks väljenduvad asjad ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ilmselt monopolaarne (maaniatega) häire. Ravimid olemas. Rohtu võtta juba "saabuva" hoo eelselt, et hoopiski ära hoida või siis tunduvalt leevndada.
Vajab tohtrirohtu.
Parimat soovides,
Loe edasi

paranoia

Aitäh vastamast minu küsimusele, et kas mu mees on psühhopaat. Ise arvan et ta on nartsissistlik pervert vöi siis nartsissistlik vägivallatseja. Ja vahet ju ei ole kuidas seda nimetada, sest selliseid ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Isiksushäired erinevad isiksusemuutustest tekkimise aja ja viisi poolest. Isiksushäired on arenguseisundid, mis ilmnevad lapse- või noorukieas ja püsivad täiskasvanuna; ei ole mõne muu psüühilise ega ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: