mure seoses rohtude võtmisega 28.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole minu jaoks väga suure murega. 1,3 a tagasi sündids mul laps ning pärast seda avaldus üsna vaevaline unetus, pole siiani ühtki ööd korralikult magada saanud. Esimese lapsega ei olnud nii, sain magada ega olnud ka kurnatud ent nüüd on kõik vastupidi. Magamatus on toonud kaasa igasugu hirmud ja ärevuse, kardan kõike, mis mind võiks ohustada, võõrad lõhnad, võõras koostisaine toidus, mõtted, et mul on oht saada kurnatusest infarkt või lähen lõpuks hulluks. Vahepeal oli ka sundmõte, et ei saa neelata. Peas on tihti tunne, et oleks nagu tajuhäired ning rinnus on raske tunne, eriti kolmnurga piirkonnas on ebameeldiv väljahingamisel.
Olen terve inimene, kõik analüüsid on korras olnud ja olen ka käinud psühhiaatril, saan ka psühhoteraapiat.
Mure on rohtudega, sest arst näeb, et vajan antidepressante. Alguses kirjutatud sertraliin ei sobinud, tekitas rinnus paha tunde, estsitalopraam samamoodi, siis vahepeal sain magada Mirtasapiiniga, mis aga paari kuu möödudes tekitas rahutud jalad, edasi proovisime Cymbaltat mis aga tekitas mulle sellise unetuse, et uinusin alles kell 5 hommikul paariks tunniks. Nüüd on välja kirjutatud Salymbra ja kvetiapiin. Ja nüüd on selline hirmublokk ees, et esimese tableti võtmise järgselt oli jälle unetus ning paanikahood, mis muudkui tulid ja läksid, värisesin üle keha. Arst soovitas võtta õhtul kvetiapiini, mis mind aga hirmutab, kuna seal on kirjas, et võib esile kutsuda südame rütmihäireid, mida ma aga väga kardan. Ja pealegi imetan veel last paar korda ööpäeva jooksul ning peaksin enne võõrutama.
Tunnen, et kas see üldse möödub, kas saan üldse abi, kui rohtudest sellised hirmud tulevad, kas peab rohtu võtma, kui rohi tekitab hirmu? Lisaks veel olen nö kalevipoja naine, mees töötab välismaal mitu nädalat ja siis on paar nädalat jälle kodus. Ma ei julge teha asju ilma temata enam.
Vajan väga kolmandat nõuannet ja suured tänud ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks. Enneti palve.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Eakad teevad seda istudes: ringutus-sirutus ja siis painutus ette, toetus küünarnukkidega põlvedele – asendisse „tukkuv voorimees“, - lõõgastub kukal, kael, õlad ning vöökoht. Sealt tagasi (käte toetuse abil) istuvasse asendisse.

Teiseks.
Apteegi vabamüügist Melatoniin - organismiomane und soodustav, võtta tund enne und. Proovige, aitab.

Kolmandaks.
Pavlov-Enneti tingitus (nüüd jääb hästi meelde, kodus harjutades panete oma nime). Ivan Pavlov andis koerale iga päev liha ja pani lambikese samaaegselt põlema ja nii kuu-poolteist. Siis ühel päeval enam liha ei andnud, pani lambikese põlema ja kutsul ila jooksis nii, nagu oleks saanud liha. Teada tuntud Pavlovi refleks. Minu tingitus e rituaali kujundamine: Rohi-harjutus (rohu (Melatoniin) võtmise järgselt teha minu Palve esimest sammu. Rohu toime ja harjutuse toime tugevneb, sümbioos, toime tugevneb). Nüüd rohi-harjutus, rohi-harjutus /liha-lamp, /rohi-harjutus... Siis ühel päeval enam rohtu ei võta /liha ei anna/, harjutust tehes organism töötab Nagu oleks saanud ka rohtu! Harjutuse toimele lisandub rohu toime. Nii tekitame endale tingitud refleksi e Tingituse e. Positiivselt toimiva rituaali. See on v.hästi toimiv .

Harjutust saate päeva jooksul mitmeid kordi teha, aga kindlasti õhtul - Melatoniini võtmise ajal. NB Melatoniini asemel võib (vajadusel) olla ka mingi rahustav tee (apteegis neid mitmeid).
Kõik saab korda!
Mona-Linda naertus, harjtused, rõõm südamesse ja
hea uni!
Jüri O.-M. Ennet