Emotsioonide kontrollimatus, äkkviha. 14.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Ma ei suuda oma emotsioone kontrollida (öäkkviha), vahel läheb asi päris hulluks ja olen ka läinud lähedastele kallale, kes ignoreerivad mind ja minu juttu otseselt ja ei arvesta minu vajadustega.
Vahel keerlevad peas ka enesetapu mõtted, et sellest probleemist lahti saada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kui olete alkoholi (ka õlle) tarbija, siis sellele Absoluutne Ei - ei tilkagi.
OK! Olen Kaine!
2) Mis on asja juurikas e. põhjus: kodu, töö, suured laenud, tervis jne. jne. ja seda probleemi siis võimaluste piires korrigeerida.
3) Pingete maandamiseks on rohkelt võimalusi (vt varasemaid soovitusi - leia sobilik ja rakenda, praktiseeri, harjuta rõõmuga).
4) Muuta saame end ka sümpaatilise-parasümpaatilise agensi kaudu.
Tavaliselt on ergutavad-sümpaatilised (S) ja rahustavad-parasümpaatilised (P) toimed organismis tasakaalus. Stressi korral tõuseb sümpaatiline toonus ja tasakaal kaob. Kui stressiga kaasneb liikumisvaegus, siis (P) toonus langeb ja ebakõla on veelgi tugevam. (P) närve on eriti palju kukla-, kaela-, ja õlavöötme piirkonnas ning nimme- ja vööpiirkonnas.
Mõned soovituslikud harjutused kaela-, pea- ja õlapiirkonnale: aeglased rahulikud pearingid, õlaringid, õlgade tõstmine ja väristamine, peanaha massaaž, juuste harjamine (eriti kasulik on see kukla piirkonnas, juuste ja kaela piiri juures).
Nimme- ja vööpiirkonna mõjutamiseks: puusaringid, puusade õõtsutamine, painutus ette-sirutus üles. Painutades lõdvestage käed, pea, kael, õlad ja keha. Iga harjutust võiks teha neli-viis korda.
Ja veel üks mõte. Istuva eluviisi puhul on kasulikud eriti need harjutused, mis väike-vaagna elundite verevarustust ergutavad (käimine, jooksmine, ujumine, pallimängud, minu harjutus jne).
5) seega vt. Enneti palve esimene samm.
6) Kui elusihid - Suur-Vanker e töö- ja Väike-Vanker e koduvanker õiges sihis ja õigesti juhitud, siis tulebki Õnn meie õuele.
7) Ükskord ma lahkume Linnuteele nii-kui-nii! ja oma elukvanti ei tohi (Esivanemate pingutusi silmas pidades) me mingil juhul lõpetada.
Eestimaa ja Eestirahvas vajab meie tegemisi, meie koosmeelt ja meie koostööd.
Said Esivanemad hakkama, saame ka meie! - Üheskoos kindlasti!
Jüri O.-M. Ennet