Unetus ja antidepressandid 23.01.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on unetus olnud ca 10 aastat. Võin kohe ära öelda, et stimulaatoreid ei tarbi. Ei narkootikume ega ka kohvi. Mul on eluaeg olnud ka väga kõrge tolerantsus igasuguste ravimite suhtes. Nt valuvaigisteid ja antibiootikume pean võtma topelt doosi. Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Melatoniin (organismiomane) unerohi. Vabamüügil.
2) Une-eelne rituaal, s.o. õhtul Melatoniini võttes tehke minu Palve esimest sammu - tekib tingitus (tingitud refleks). Nimetan seda Pavlov-Enneti refleksiks - siis jääb teile hästi meelde, aga kodus harjutades pange talle oma nimi.
3) Peale AD, rahustite ja unerohtude on ju ka neuroleptikume - sõltuvust ei tekita ja toimivad hästi. Koostöö arstiga.
4) terves kehas terve... kehaline aktiivsus, mõõdukas on alati kasuks.
5) Sageli inimestel nö puhkepäevaneuroos - võoks ja peaks nagu puhkama, aja maha võtma, aga see ja see ja see vajab tegemist jne. Seega ei puhka ja ka ei tee.
Oskus ja julgus puhata! - see on asja tuum.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet
vt varasemaid