Suhtlusprobleemid ja muud probleemid 03.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 23-aastane neiu ja mind vaevab mure, et olen justkui kaotanud võime inimestega suhelda ja oma mõtteid normaalselt väljendada. Tunnen lihtsalt, et pole inimestega mitte millestki rääkida. Seda nii pool-tuttavate puhul ja viimasel ajal ka lähedaste inimestega. Olen justkui kaotanud kõik oma suhtlemisoskused, sealhulgas huumorimeele. Eelkõige valmistab mulle probleeme iseendast rääkida. Seega vestlus koosneb peamiselt sellest, et küsin küsimusi ja vestluspartner vastab. Peamine probleem, mis mind normaalsel suhtlusel takistab, on tunne, et mu aju oleks justkui vati sees ja ähmane. Mõte ei liigu ja ei tea, mida öelda ja kuidas öeldule reageerida, ka mälu pole kiita. Mul on väga vedanud lähedaste inimestega – pere, elukaaslase ja sõbrannadega. Kuid tahes-tahtmata olen hakanud muretsema, et jään neist ilma, kui olen nii kinnine ja ei suuda nt kahekesi kokku saades vestlustki üleval hoida. Üleüldse eelistan viimasel ajal üksi olemist, samas pelgan üksildust.

Olen erinevates olukordades ja oma mõtetes tihti ka äärmiselt ebakindel ning olen hakanud mõtlema iseendast kui igavast ja mõttetust inimesest. Üleüldse olen pidevalt kurvameelne. Lisaks kogen häirivat ärevust kui pean suurema hulga inimeste ees rääkima. Süda hakkab peksma, õhk saab otsa. Kas tegemist võib olla depressiooni ja ärevushäirega? Ning kas on olemas ravimit, mis mõtlemise taas udust puhtaks pühiks? Tänan juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Puhkus taastab jõu, ka psüühilise. Piisav igaöine uni ja päeval lõõgastushetked. Nädalavahetusel aktiivne puhkus.
2) Jõukohane ja regulaarne kehaline tegevus - alates jalutuskäikudest. Veri hakkab liikuma ja liigub seega rohkem ka peaajusse.
3) Pingetest vabastab minu Palve-Meditatsiooni esimene samm. Mõned naised-targukesed on olnud pahased, et soovitan sirutada taevatähe e Taara suunas. Kui see kujutlus üle jõu käib, siis sirutage toas lae suunas. Indias on see Taara kujutlus paljudele miljonitele jõukohane, seega peaks jõukohane olema ka meile.
4) Vajadusel pöörduge psühhiaatri jutule - siis saab asjaoludest selgema ülevaate ja konkreetsemaid soovitusi anda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet