Depressioon ja vallandamine 31.08.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mehel on alkoholiprobleem juba mitu aastat ning joomise järgselt on mees alati masenduses mitu päeva, vahest nädalat. Oleme käinud probleemiga perearsti juures, aga mees keeldus lõpuks minemast, sest arvas, et kõik on korras. Viimane probleem algas sellest, kui sai mitu päeva järjest alkoholi võetud. Järgnes depressioon (see alati pärast joominguid olnud) ning mees ei julgenud / ei tahtnud enam tööle minna. Samuti ei söönud, oli masenduses, kodust ei lahkunud, õnnetunne kadunud, oli kogu aeg voodis kuid ei maganud, jne. Nädal pärast probleemi algust ja tööl mittekäimist mees vallandati.
Küsimus: kas vallandamist saab mingis mõttes vaidlustada kui esines ilmselge haigus, millega inimene endaga hakkama ei saanud? mis saab edasi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Haiguse ajal ei saa vallandada, dokumendiks - töövõimetusleht. Jutt ei maksa, dokument on vajalik.
2) Alkohoolikut keegi tööl ei pea. Kui saabki praegu mingi "nipiga" ennast tööle ennistada, siis juhtkond paneb alko-lembelisele kiirelt sule sappa.
3) Jamadest ja sellega kaasnevatest muredest välja tulemine algab Täielise Karskusega - iga tilk viina või õlut viib õlleputka tagusesse "parmu-mülkasse". Alkoholile täielik ei.
4) Kaine näoilmega - saab juba ka tööd otsida, punanina - tööd kindlasti ei leia!
5) Unehäirete või kehaliste kaebuste osas saab perearst veidi arstirohtu anda, apteegi vabamüügi kaudu on ka rohtu saadaval. Unehäired - Melatoniin jne.
vt eelmisi soovitusi.
NB! Mees suudab, päevapealt suudab! Tahet on vaja.
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet