skisoafektiivne seisund? 12.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Milliseks võib kujuneda kooselu neiuga, kellel on diagnoos F25.2, s.t. segatüüpi skisoafektiivne häire ? Milliste eripärasustega tuleks arvestada ? Palun selgitada lähemalt.
Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Kooselu sõltub teineteisesse kiindumisest.
2. Kooselu sõltub nii teie tervisest, eluviisidest, elusihtidest ja see sõltub ka neiu tervisest, elutarkusest (et teda ära ei kasutata), töö- ja eraelu eesmärkidest.
3. Skisoafektiivne häire - ei ole kindlat seost afektiivsete diagnooside ega ka skisofreensetega. Head rohud raviks olemas ja oluline on põhiravile järgnev ravi ning tervislikud eluviisid, rahulik lähisuhe (nii on see ka teiste terviseprobleemide korral). Elukaaslase tervisekäitumise ja rahuliku meelelaadi eeskuju on väga vajalik.
4. Pakkuda saab teisele vaid seda, mida ise omad. Oled rahulik ja tervislike eluviisidega, sõbralik ja hooliv, siis on seda võimalik ka teisele pakkuda.
5. Emotsionaalselt tundeella ja noore elukogenematu kuritarvitamine (seda mõnikord meie ühiskonnas esineb), temaga manipuleerimine - see on raske eetiline häire ja tuleb kaarega endale tagasi, tuleb karma moraali-seadusega (nagu idamaade Targad ütlevad).
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet