Kinnisidee suhtes 30.07.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Iga kord, kui ma pikemat aega mõne mehega suhtes olen, muutub see suhe ajapikku minu kinnisideeks. Tahan partnerit kontrollida ja eeldan, et ta käituks täpselt nii nagu mina seda soovin. Ma pole kunagi oma partneris kindel, isegi kui mulle pole kunagi mingiks ebakindluseks põhjust antud, muretsen alati halvima pärast. (Et ma pole piisavalt hea, et ta jätab mu maha, et ta petab mind). Tihti juhtub nii, et ma lähen tühistest asjadest hüsteeriasse, hakkan nutma ja teda süüdistama ja ennast haletsema. Selline käitumine on olnud omane kõikides minu suhetes ning ei käi konkreetse partneri juurde. Mind on selle tõttu ka korduvalt maha jäetud. Iga kord pärast suhte lõppu taastub see "algne mina", kes on rõõmus ja heatujuline, kes ei kontrolli ega muretse. Tekib varsti selline tunne, et mulle ongi määratud üksi jääda.

Ma ise arvan, et põhjus võib olla selles, et mul ei ole kunagi isa olnud ning minu ema kasvatas mind õega üksi ning tema elu oli väga raske ning ta ise oli pidevalt mures ja närveldav.

Kuidas jääda suhtes selliseks muretuks ja heatujuliseks inimeseks nagu ma vallalisena olen? Kas minu käitumine viitab mingile haigusele? Kas peaks mõtlema ravimite tarvitamisele?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lähisuhe on SUHE, aga mitte omand. Lähisuhe on usaldus ja andmiserõõm, mitte annan-saan suhe (nagu laulus: raha sulle, kurgid mulle..).

Lapsepõlve ja ennemuistsete aegade kasvatust me enam muuta ei saa ja ei peagi. Elu tuleb elada olevikus ja enda elukogemust-elutarkust samm-sammult rohkem kasutades.

Psüühikahäiret ei ole, aga elukogemused nii tulevadki. Elu õpetab!
Elusihid paika, siis lähevad õigesse helistikku ka kõik muud asjad. Vt Tervisemaja peatükke minu raamatust "Väljavalitu" ja sealt sobilikke asju siis praktikasse võtta.
Igast murest saab üle, saab ka sellest!
Jüri O.-M. Ennet