Ärevushäired, tihe unisus ning tugev masendus 11.05.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on tekkinud selline küsimus, kuna ma ei saa enam enda emotsioonidega hakkama. Olen pidevalt masenuses ning väga endasse tõmbunud perekonnas kuigi sõpradega olles olen väga rõõmus väliselt, kuna ei taha enda muredega teisi kurnata. Lugu algas sellega, et vanemad pidevalt tülitsevad ja isa kurdab enda muresid mulle, mis on ülimalt kurnav aga väga arusaadav tema poolt, kuna olen alati olnud nn issi laps. Vanemad ei ole lahus, kuid siiski pidevalt tülitsevad tänu sellele, et emal on armuke. Ema ei taha välja kolida ega lahutust sisse anda, kuna tal on parem ja just nimelt mugavam siin elada. Muidugi on elus ka paremaid aegu aga tekib küsimus miks ma elan. Selle peale kostavad palju, et puberteedi iga aga ma pole kunagi olnud pubekas nagu enda soove tahtnud ega niimodi. Alati olen mõistlik olnud kõikide vastu. Sooviks kuidagi enda emotsioonidest ehk siis vaimsest masendusest lahti saada aga ma ei tea mida teha, kuna pidevalt keegi nn kiusab vaimselt. Olen loomulikult vanematega rääkinud sellel teemal aga nad ei saa aru, kuidas nende käitumine mind mõjutab. Ema ei hooli põhimõtteliselt üldse minust, on nädalaid kodust ära oma armukese juures ning kui otsustab kodu tulla siis hakkab kohe ülbitsema ja kamandama, kuigi enamus aja istun rahulikult oma toas õppides. Eelmisel aastal oli asi väga hull. Õppimine käis alla ning ei suutnud üldse endaga hakkama saada, olin tugevas masenduses. Otsustasingi Teie poole pöörduda, kuna äkki suudate mind aitata minu murega, mida ma edasi peaksin tegema. Ma ei suuda isegi enam sõpradega rääkida, kuna nad tunduvad liiga lapsikud minujaoks. Isegi mitte enda ühe parema sõbraga, keda tunnen väiksest saati. Olen proovinud, enda elu lõpetada aga kuna mul on koer ning isa ei suuda ma seda teha. Nad on väga väärtuslikud minu elus, ning ma tean, et nad ei suudaks ilma minuta elada. Mul on ärevushäired ning ei suuda enam ka ennast välja puhata magades, tundide ajal olen väga unine ning väsinud ja kurnatud. Tahaksin väga enda vaimsest häiritusest lahti saada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isa ja Ema omavahelised suhted on eelkõige nendevahelised ja siin sinul suurt sekkuda ei anna.
Sinu suhted Ema ja Isaga on lapse ja vanemate vahelised suhted ja neid tuleb austada, neist hoolida, hinnata. Isa juttu tuleb ka kuulata ja öelda, et ega ma muud sinu heaks teha saagi, Isa.
Põhirõhk pane koolile, oma sõpradele ja muidugi kehalisele tegevusele, spordile.
Masenduse puhul on võimalik ka veidi arstirohtust abi saada.
Psühhiaatri või perearsti käest saab.
Esikohal ikkagi sportlikud pingete maandamised.
Oled tubli,
saad hakkama!
Jüri O.-M. Ennet