Noormees, alkohol ja agressiivsus 25.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on tõsine mure, seoses oma 18aastase pojaga. Vahel on tunne, et teda pole võimak mõjutada ja ta ka ise ei soovi seda. Tean fraasi, et geenide süüks ei saa panna käitumist, et asi on suuresti tahtejõus, kuid julgeksin sellele siiski vatu vaielda. Mu pojal on isa välimus, tean täpselt ta käitumis ette, kui ta vihastab, tunnen ta vihapurskeid ja vahel on tunne nagu tal puuduks maailmapildist eluterve vaade.
Kui ta alkoholi tarbib ja vihastab, siis lubab kõik maha lüüa, peksab end ümbritseva katki jne. Ähvardab maha lüüa kõik ja kätte maksta. Mõtleb välja luulud, et tal on revolver jne.
Ostis endale salaja auto, millega ta eile purjus peaga sõitis ja kus istusid peal vee neli 17aastast noormeest. Läksin teda otsima ja mind märgates ta sõitis eest ära. Õnneks lahenes asi, sest mu noorem poeg püüdis teda rahustada. Ta on pannud toime juba 2 väärtegu. Üks neist tekkis riiust tüdruksõbraga, kus ta jõuga kiskus ta telefoni käest ja väidetavalt oli ka hammustanud ja teine kütuse varguse pärast. Ma ütlen ausalt, see ei ole minu foobia vaid tõsi, ta on nii koopia isast. Tema isa oli 17aastaselt noortevanglas. Alkohol muutis ta hulluks ja raevukaks.
Mu kiri jääb kentsakaks, kuid loodan, et spetsialistina mõistate, mida öelda soovin. Mu noorem ja vanem poeg on nii erinevad. Ma lihtsalt ei mõista, mida peaksin tegema?
Mu poeg hakkas hilja rääkima, hilja lugema, kuid suurte pingutustega, õppides ja suunates teda, pole ta kordagi klassi kordama jäänud. Ametikooli jättis ta pooleli. Lihtsalt läks ja võttis salaja dokumendid välja. Ta valetab nii palju ja ta ei pea lubadusi. Mõned kuud on ta nüüd välismaal töötanud, kus tal tekkis samuti probleemid. Koju jõudis sinise silmaga. Tean, et temas on olemas ka hea pool ja ta on tõesti väga töökas. Palun vahel Jumalat, sest mul on hirm, et olen kaotanud lootuse, et suudaksin veel teda veel muuta. Tahaks panna kogu tema käitumise psüühika kirja, kuid uskuge, et ta on isaga kaks tilka vett. Kahju, et ei sa teha geenimuudatusi. Mis ma peaksin tegema? Palun aidake! Kui leidub imearste, siis oleks mul väga hea meel ka imede üle.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Igas inimeses on nii hea kui ka pahem pool e isiksus. Alkoholil on kalduvus eelistada paljudel juhtudel seda halvemat-kurjemat-agresssiivsemat seltsimeest meie isiksuses (isiksustes). Järelikult - kainuse perioodil tuleb kallutada rohkem terviseradade suunas ja selleks on vajalik: a) keegi autoriteet, kelle sõna ta kuulab-arvestab, b) elusihid, mis teda tõsiselt huvitavad, c) armumine ja naisterahvale meeldimise huvides end kokku võtta, d) mingi terviserike, mis mõistuse õigele kohale "tagasi raputab", e) kindel töö- või õpikoht, kus kainust nõutakse. Sotsiaalne tegur (ülemus tööl jne) on eriti oluline.
Kuskilt tuleb alustada ja kannatlikkus on oluline. Viinakurat on vinske sell ja niisama lihtsalt alla ei anna.
Jõudu ja kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet