Probleemid sotsiaalse eluga ja liigne emotsionaalsus 17.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

olen enda pärast väga mures. Ma ei ole kindel, kas see on lihtsalt stress või tervisehäire. Olen juba neljandat kuud äärmiselt tujukas ja vihastun asjade peale ilma suurema põhjuseta. Lootsin, et asi oli koolipinges ja suvel saan lõõgastuda, elu nautida. Kõik jäi muutumatuks. Väga tihti nutan tundide kaupa oma toas, enamasti madala enesehinnangu ja ebakindluse tõttu. Sageli ei taha ka kellegagi välja minna, sest olen väsinud inimestest. Sotsialiseerumine tekitab minus stressi ja viib tuju alla. Oleksin parema meelega suve lõpuni kodus, loeksin raamatuid ja vaataksin filme. Lisaks tülitsen emaga pidevalt ja mõnikord ei saa päris ausalt aru, miks ta mind närvi ajab. Ta ei usu seda ja väidab, et inimene teab alati oma tujude põhjuseid. Ta ei mõista minu seisukohti ja ütleb, et olen liiga egoistlik, kui mulle ei meeldi mingi idee, nt. minna välismaale sugulaste juurde. Ta ütleb, et peaksin mõtlema ka tema soovide peale ja korrakski elus tegema nii, nagu talle meeldiks. Ta arvab, et on mulle liiga palju lubanud ja ma olen nö ära hellitatud. Mina tean aga suurepäraselt, et kui isegi nõustun tema plaanidega, siis reisil olles olen morn ja tujust ära ning sellega rikun ära kogu elamuse. Tema nõuab, et ma õpiksin oma emotsioone kontrollima, kui mul selline probleem on, et elus tuleb teha ka selliseid asju, mis tihtipeale ei meeldi. Varem olime emaga nagu sõbrannad ja sain alati rääkida ükskõik millest. Ma ei saa aru, miks ma ei taha temaga enam oma kogemusi ja mõtteid jagada, miks ei viitsi kunagi rääkida, mis mu elus toimub, miks ei taha ma tema abi. Me elame nagu naabrid. Ma tunnen, et mul on temalt vaja ainult raha, et trennis käia ja endale asju osta. See on kohutav ja ma vihkan end selle pärast. Ma ei tea, mida peale hakata, ma tõesti oska kusagilt alustada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Suvel saabki lõõgastuda, teadlikult rohkelt puhata.
2 Nutmine on hinge puhastamine ja las ta tulla.
3) Enesekindlus tuleb: elusihid-elusuunad paika panna, kehaline aktiivsus tõstab eneshinnangut, pingete maandamise oskus (psühhoregulatsioon) tõstab enesehinnagut.
4) Suvel ei peagi sotsiaalset suhtlemist peale "pressima", üksindust vajame teatud hulgal me kõik.
5) Suhted emaga võtta teadmisega, et temal on ka probleeme-arvamusi ja tema soovitusi võtta eelkõige ratsionaalselt (mitte emotsionaalselt) ja hoiakuga, et sealt ka mõni kullatera-soovitus välja pudeneb. Ema mõõdik ja Sinu mõõdik asjade-olukorda suhtes ei peagi kattuma. Elukogenuma arvamust tasub läbi kaaluda, sealt tarkuseterakesi otsida.
6) Vihast tuleb vabaneda (vt. Palve-Meditatsiooni 2. samm) ja siis on võimalus täituda heaga.
7) Head lähedastele soovida - sellega algab j asellega lõpeb minu päev. Eks sobib see Sinulegi.
Päikest!
Jüri O.-M. Ennet