Liigne meeste tähelepanud ja hirm 09.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr. Jüri Ennet,

Pöördun Teie poole oma murega, kuna viimasel ajal see teeb mu elukvaliteeti oluliselt kehvemaks.
Nimelt, mul tekkis hirm võõraste meeste vastu (nt. tänaval, poes). Seletan kohe, et see hirm ei teki absoluutselt iga võõra mehe vastu, keda ma väljas kohtan vaid ainult nende vastu, kes pööravad minule liiga palju tähelepanu.

Ma olen sümpaatne noor naisterahvas, mehe, pere, sõprade ja tuttavate sõnul väga efektne ja atraktiivne (saan alati palju komplimente nii oma välimumese, kui ka stiili kohta). Ilmselt see põhjustabki liigset tähelepanu meestest tänavatel või isegi tavalises toidupoes või kaubanduskeskuses. Siinkohal tasub vist mainida, et ma ei kanna liibuvaid või lühikesi kleite ja seelikuid, minu pluusidel või kampsunitel puudub sügav dekoltee. Riided on just vastupidi pigem paar numbrit suuremad, ei ole sellised naiselikud nagu meestele peaks just meeldima. Minu meik ei ole küll minimaalne – meikida ja rõhutada oma silmi ja huuli mulle meeldib kuid see ei ole kindlasti väljakutsev või vulgaarne.

Väga tihti, kui mehed jäävad mind pikalt vaatama (minu meelest selline inimeste vahtimine on üldse sobimatu ja isegi ebaeetiline), siis ma tunnen hirmu, ma kardan agressiooni nende poolt. Kardan, et nad ei jää mind ainult vaatama vaid tulevad minuga rääkima või hakkavad jälgima. Olles eelmisel sügisel Poolas (mees oli siis seal samas äripartneritega kohtumas ja mina temaga kaasa ei läinud) ja jalutades niisama ringi minu juurde tuli üks poola mees, kes hakkas minuga rääkima, kui ma vastasin inglise keeles, et vabandust aga ma ei soovi teiega rääkida, siis ta hakkas rääkima inglise keeles, kui ilus ma olen ja ühe hetkega pigistas mu käe kõvasti, et seda suudelda. Tänav oli inimesi täis ja oli valge päev. Suutsin küll temast lahti saada ja kiiresti ära minna kuid see juhtum oli minu jaoks väga hirmus, sest ka enne seda mehed pöörasid mulle tähelepanu kuid keegi ei tulnud niimoodi kätt pigistama ja suudelda proovima.

Hiljuti leidis aset ka Stockmannis üks selline juhtum, kui ma olin koos oma abikaasaga ja isegi vaatamata sellele, et minu kõrval oli mees, vahtis võõras mees mind ikka edasi ja tema pilgust mulle tundus, et tal on minu suhtes agresiivsed või isegi vägivaldsed mõtted. Kuna tookord minu mõõt sai juba täis, tulin koos abikaasaga talle lähemale ja pöördudes oma mehe poole ütlesin kõva ja sarkastilise häälega: “Kas Sa ei tea, mida ta mind vahib koguaeg?„ Selgus, et tegemist on välismaalasega (tema vastuseks oli “No problem, no problem„ ja tema nägu muutus kuidagi kurjaks või pettunuks) ja samal ajal tema juurde tuli ka tema naine, keda ta ootas (mind vahtides), kui ta valis kaupa lihaletist. Ma mõistan ja annan endale aru, et midagi hullu ei juhtunud, olin koos oma mehega, inimesi täis poes kuid ikkagi tundsin suurt hirmu ja mõtlesin, et mis võiks juhtuda, kui ma oleksin tol päeval üksi.

Lugupeetud doktor, sarnaseid juhtumeid on minu elus olnud väga palju, neist võiks kirjutada ühe paksu raamatu. See kõik kurnab mind täiega ja ma tõesti ei tea, mida teha. Viimasel ajal puudub üldse soov kuskil käia ja eriti üksi (töötan kodus, mul on kodukontor), sest kardan, et mingi võõras mees hakkab mind taas vahtima, oma vägivaldseid mõtteid mõtlma ja minu hirm on kohe tagasi.

Tänan Teid ette abi eest.

P.S. Kui seda on äkki vaja, siis natuke infot minu kohta: naine, 29a., 10 aastat õnnelikult abielus, probleemid inimestega (ka võõraste) suhtlemisel ei ole, koduvägivallaga kokkupuutunud ei ole (ei lapsepõlves ega ka täiskasvanud elus).
P.P.S. Vabandan vigade pärast, minu emakeeleks on vene keel.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundhirme e foobia valdkonna häireid paljudel ja teemaks võivad olla ka sotsiaalse valdkonna teemad, teise sugupoolega seonduv. Antud juhul vaatlemine, jälgimine.
Raviskeem:
1) kerged rahustid või väike annus neuroleptikumi ja pingetest vabastavad harjutused. Minu Ristkülik diagonaaliga raviprintsiip;
2) nn Pavlov-Enneti tingitus e refleks;
3) reaalne "karastus" sotsiaalses keskkonnas - oi kui tore - saan ennast karastada vaatlejate keskkonnas (nagu veega karastamisel - järk-järgult rohkem);
4) psühhomotoorne treening - mõttes-kujutlustes olla sellises keskkonnas ning jääda seejuures rahulikuks.
vt otsinguga eelnevatest.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet