Süüdimatuks tunnistamine 29.02.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lähikondlase peres on psüühikahäiretega isik (ca 63 aasta vanune meesterahvas), kes on aastaid invaliidsuspensionil ja üsna sageli olnud ka psühhiaatrilisel haiglaravil. Äsja suri tema 90-aastane ema, kellega nad koos Mustamäe korteris elasid. Lähisugulastest on talle kõige lähem isik nimetatud meesterahva tädipoeg (temast märksa vanem).
Seonduvalt ema surmaga ilmnes, et praegusel hetkel pole poja käitumine adekvaatne: ta ei teatanud kellelegi lähedastest ema surmast. Helistas küll sotsiaaltöötajale ja teatas, et ärge täna tulge ema vaatama - ema suri ära.
Kui tädipoeg koos oma abikaasaga nädal hiljem sinna peresse visiidi tegi, käitus meesterahvas ebaadekvaatselt. Küsimustele tema ema surma kohta "ei viitsinud" ta vastata, rääkis oma värsketest ostudest: käi ja pikad püksid ning jutustas, millist renoveerimist ta korteris teha kavatseb. Ema kogutud matuseraha oli ära kulutatud, kuid tuhastamise oli ta tellinud, kuid selle eest tasumiseks polevat tal raha.
KÜSIMUS:
Kuidas oleks võimalik aidata sel meesterahval oma järelejäänud eluga toime tulla? Haiglasse ta vabatahtlikult pole nõus minema. On ilmne, et igakuiseid kommunaaltasusid ta maksma ei hakka - pole vastutustunnet. Kui midagi ette ei võta jääb ta mõne aja pärast võlgadesse, hiljem kodutuks. Hetkel vast korteril võlgasid pole. Kas on olemas mingi institutsioon, kes võiks selle küsimuse lahendada enne, kui asi hapuks läheb?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elukohajärgne sotsiaaltöötaja aitab sotsiaalseid küsimusi lahendada.
Ravi saab korraldada Psühhiaatriakliiniku kaudu. Kui ta sinna ei lähe, siis ise seal tohtritega rääkida - annavad konkreetset nõu.
Eestkoste küsimused käivad kohtu kaudu ja selle korraldamisel on sotsiaaltöötaja või psühhiaater nõustajaks - oleneb patsiendi seisundist.
Kannatlikkust! Asjaajamine vajab aega.
Jüri O.-M. Ennet