Obsessiiv-kompulsiivne häire 24.10.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen jõudnud järeldusele, et mul on obsessiiv-kompulsiivne häire. Alguse sai see vist sellest, kui mulle õpetati 3x üle õla sülitama e. siis "mitteusk" vms. See võis olla nii 5-6 aastat tagasi juba. Ei olnud see seotud millegagi. Lihtsalt kui lapsed viskavad nalja, et kaotavad telefoni ära näiteks, sai 3x üle õla "sülitatud". Nüüd aga mõne aasta eest progresseerus see veidikene. Hakkasid pähe tulema mõtted, et mu lähedased, nagu näiteks ema, isa, õde jne. võivad mingi õnnetuse läbi surma saada, kui ma just 3x üle õla ei sülita. Ja see on aina hullemaks läinud. Hetkeseisuga pean ma seda tegema 3x3x3. Ehk siis sülitan ma üle vasaku õla kokku 27x. Seda juhtub mitu korda päevas. Vahest pean seda tegema jutti omakorda veel mõned korrad. Ma tean, et mu lähedastega ei saa midagi juhtuda ja ma tean oma peaski, et tegu on puhta lollusega, aga kui ma seda ei tee, muutun ma väga närviliseks ja tekib ebameeldiv olek. Halvaks teeb asja ka see, et ma pean seda isegi vahel avalikus kohas tegema. Üritan seda varjata nii kuidas suudan, aga peamine on see, et see tehtud saaks. Kunagi ei pööranud ma sellele tähelepanu, kuid jah. Asi on läinud juba ebameeldivaks mulle endale. Nüüd hiljuti on tulnud juurde ka teine asi. Näiteks kui ma kuskil numbreid näen, ei tohi need kokku liites olla jagatav kolmega. Kui on, pean ma otsima mingi teise numbri, mis kokku liites ei jagu kolmega. Kella vaatamise teeb see näiteks tihti suht tülikaks, kui kell näitab näiteks 16:02 (1+6+2=9, 9 jagub kolmega) pean ma pidevalt vaatama ja ootama, et kell saaks 16:03.

Olen üritanud seletada asju võimalikult täpselt. Hetkel ei oska midagi juurde ka lisada.

PS! Sülitamise all mõtlen ma selle imiteerimist. Päriselt ma midagi suust välja ei sülita. Ja see imiteerimine peab käima alati üle vasaku üla.

Lisaks veel selle, et praegu suudan ma veel seda tagasi hoida nii palju, et kui räägin kellegagi personaalselt või viibin seltskonnas, kus tähelepanu on pööratud ka mulle, siis ma seda ei tee. Kuid vaadates, kuidas see on progresseerunud hiljuti, otsustasingi pöörduda spetsialisti poole.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Visualiseerida (kujutleda) enda ees musta tahvlit ja sinna mõttes valge kriidiga tehke see 3x3x3, siis kerge-märkamatu ohkega-väljahingamisega mõttes (visualiseerides) kustuta see 3x3x3 (tahvel jälle must e puhas) ja selle kustutamisega kustub samm-sammult ka see OCD (OKH).
Psühhiaatrilt veidi arstirohtu abiks.
Minu Palve aitab liigsetest pingetest vabaneda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet