Kuidas käituda (skisofreeniaga inimesega)? 26.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Puutun kokku ühe inimesega, kellel on diagnoositud skisofreenia. Tal on peas nö hääled, mis sunnivad seda ja teist tegema, mõjutavad olema ka vägivaldne. Mulle ta kallale ei ole tulnud. Küll aga hiljuti küsis: "Kas ma võin Sulle kallale tulla?".
Noh, mis siin salata, kõhedaks võttis. Tema on tugev mees, mina väike naine. Kuidas ma sel hetkel sellisele asjale reageerima peaksin, et ma teda suudaksin rahustada ja et tema sõnadele ei järgneks tegu? Kas aitab mingi selgitus (nt et "ära kuula neid hääli, need pole päris" vmt)

(Taustainfoks nii palju, et ta on palju kordi tahtevastasel ravil viibinud).

Aitäh ette ja ilusat suve!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Häälte mõjuspetkter on väga lai (kergest neutraalsest sosistamisest ....keelavate-käskivate korraldusteni, mida kergel juhul annab ignoreerida kuni sellisteni, mis mitte mingile omtahtelisele pingutusele ei allu - KUULUB TÄITMISELE!
Arstirohud olemas, regulaarne ravimite võtmine vastavalt psühhiaatri poolt antud raviskeemile. On ka depoorohud, mida süstitakse ja siis ei pea tablette iga päev võtma.
Koostöö raviarsti-psühhiaatriga.
Jutt neid "hääli" ei kõrvalda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet