Miks ajab erutumine südame pahaks? 25.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Miks on nii, et närveerimine ja erutumine tekitavad iiveldustunde? Minul on nii ja igasugune suurem stress pühib kohe söögiisu minema ja paneb suu kuivama.
Võin tuua näite eilsest, kus üks mees, keda tunnen mõned kuud, teatas, et tahab minuga abielluda. Ta intelligentsus jätab minu silmis soovida, ta on öelnud, et kaldub depressioonile ja minul on küll hirm temaga end siduda. Ta on ka palju rääkinud, et ei viitsinud koolis õppida ja tundub tõesti, et ta IQ pole kuigi kõrge. Kui esimesed asjad tema juures hakkasid oluliselt segama, võtsin suhte arenemise suhtes tempot maha ja peale seda muutus ta väga pealetükkivaks. Kui ma ei võta telefoni, siis ta tuleb koju vaatama, mis on. Kuigi minu tervis on OK ja ma ei kanna mööda maja ja aeda telefoni kaasas. Mulle meeldib õhtuti oma aias nokitseda ja mind stressab mõte olla kogu aeg kättesaadav. Pealegi kui ta kuhugi kutsub mind ja mul pole aega/pole huvitatud, siis ta läheb täiesti hasarti uute ettepanekutega ja pahandab lausa, kui ma ei saa minna. Olen püüdnud hoida viisakuse joont temaga. Igatahes näiteks eile peale tema teadet, et ta mõtleb päeval iga hetk minu peale ja tahaks abielluda, oli mul koju minnes nagu räpane tunne ja süda läikis.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Peate enda jaoks ise "mõõtkava" paika panema ja vastavalt sellele siis ka käituma. Viisakas joon ei välista piiride pidavust. Ja aeg annab siis sellele suhtele selgitust.
Oma Mina ei tohi kaotada. Hea suhte eesmärk ei ole ju iiveldus. Hea suhe peab pilvepiirile kergitama, tuult tiibadesse andma, loomingumõtteid tekitama, jõudu ja energiat küllusesarvest andma.
Niipalju siis iiveldusest.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet