Paanikahäire ehk ärevushäire 25.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere Dr !! Nagu ma olen aru saand siis esineb paanikahäiret väga paljudel inimestel.Ka mina sattusin selle häire ohvriks 3 aastat tagasi ja pean ütlema et see on töesti hirmus kui ple kunagi ennem sellist kogend .Algul oli asi päris hull kyll proovisin Cipramilli aga see ei sobind kohe üldse mitte ja siis läksin üle Seroxati peale.Algul oli sellega kah teatud tagasilöögid aga löpuks hakkas asi nagu paremaks minema ja siis arst ostustas Seroxati kogust vähendada vähehaaval aga sellest loobumine oli päris raske sest tekkis nagu selline pohmeellus vöi midad taolist.Kuid löpuks sain sellest pohmellusest üle ja möni kuu oli päris hea olla juba kui hakkas ärevus uuesti korduma .Paar korda olen öösel üles ärkand ,süda kloppib jubedalt sees ja siuke hirm on nagu saaks kohe infarkti,kogu keha väriseb ja pulss on kiire.Peale seda olen vötnud Xanaxit ja siis nagu läheb üle see halb tunne!!Ja vahel on nii et lähen näiteks välja ja hakkab järsku nii halb süda hakkab puperdama hullult ja siuke hirm tuleb peale et mis nyyd viga on jälle.Ometi olen läbind kah pöhjaliku tervise kontrolli 3 aastat tagasi tehti mulle südame kontroll,käisisin tallinnas aju pilti tegemas jne määrati veresuhkur jne.Köik olid normis. Aga mul on tihti siuksed tasakaalu häired ja vahel lähevad ikka päris tugevaks et kukkun kohe pikkali ja sellega kaasneb kah minestamistunne. Ometigi pole veel önneks ära minestand aga siuke jube tunne on tihti olnd.Silme ees köik nagu pendeldab ehk köigub siia sinna.See on jube tunne.Aga ometi vahepeal oli juba väga hea olla ple enam rinnus sellist ärevust olnd jne ja nyyd jälle siuke tagasilöök!!Nyyd nagu tuleb viimasel ajal lihtsalt mingi seletamatu hirm ja siis hakkab süda nii hirmsasti taguma ja hingamine läheb hästi kiireks.Ja kui rohtu vötan siis läheb nagu jälle möne ajamöödudes üle!!Kas siis töesti ei ole vöimalik sest haigusest lahti saada??Olen üritand sellel hetkel positiivseid mötteid koguda aga kui see südame puperdamine nii hullks läheb ja naost pool valgeks lähed siis ajab ikka hirmu nahka öudsalt.Ise olen 20 aastane ja ei tohiks nagu veel tervis nii otsas olla ei joo eriti ega suitseta.Ühesönaga ma soovisiksin teada et miks öösel äkki niimoodi magamise pealt üles ärkan süda kloppib hirmsasti ja raske on hingata!!Ometigi sporti teen ja füüsilist koormust on kah piisavalt !!Vahel lihstalt hakkab nii halb et see hakakb minu elu segama ja minu suhet naisega !!Andke nöu kuidas ma peaksin käituma kui selline olukord tuleb vöi on vaja veel mingeid uuringuid teha ,sest ma tahaks ennast aidata!!Hetkel mingeid antidepressante ei tarvita ,vahel vötan Xanaxit kui asi väga halvaks läheb aga muidu on enamvähem talutav,ainult vahel tekkivad hirmud et äkki suren ära jne!! vahel näppistab nagu rinnust ja südame poolt kah aga siis jälle kaob ära !!Ainult sporti tehes on on mul parem olla....

Lugupidamisega Indrek

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Indrek, enamus aega on tervis ju korras - seega organism on võimeline korralikult funktsioneerima. Uuringud siin lisainfot ei anna, probleem ikkagi psühholoogiline, alatedvustatud pinged annavad endast märku. Veidi antidepressanti soovitaksin, soovitaksin Remeron´i (olenevalt kehakaalust ja tundlikkusest: 1/3 kuni 1/2 tabl. õhtu [lähtudes 30 mg-st tabletist]). Asja olemusest saate ülevaate"Kodutohter" nr.1, 2003 ja hea harjutus aju verevarsutuse ergutamiseks, nn minestamistunde vältimiseks/ennetamiseks on kirjeldatud Terviseleht, 14. aug.2002. Sporditegemist jätkake. Ravi-trenniidee on järgmine: kui oskad juhtida keha (trenn õpetab), siis õpib ja oskab inimene sellejärgselt juhtida ka oma vaimuelu (mõtteid, meenutusi), järgneb hingeelu e süvaemotsioonide trenn ja juhtimine (palve-meditatsiooni tehnikad, psühhoregulatsiooni võtted). Ainult arstirohust ei piisa.
Parimate tervitustega, Jüri O.-M. Ennet