kerge paanikahäire 10.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba mõnda aega on mul probleemiks ööseti magama jäämine. Ainult mõte sellele,et tuleb magama heita ajab mu südame pekslema ja vahel on pulss ülikiire,nii et ma kuulen oma südamelööke ka kõrvades. Tavaliselt möödub see seisund mõne aja möödudes, aga on olnud ka öid,kus maadlen ärevuse ja südame kloppimisega hommikuni. olen võtnud Xanaxit ja ka Bromazepami ja siis olen suutnud uinuda enamvähem probleemideta. nüüd käisin psühhiaatri juures ja mulle kirjutati välja saroten 25 mg. Olen seda nüüd võtnud 3 päeva ja tunnen ennast pidevalt väga unisena. Lugesin ka infolehelt,et selle ravimiga kaasneb südame tegevuse kiirenemine,mul on aga niigi kiire pulss. kas peaksin ravimit muutma või seda edasi tarvitama?
Aitäh hea nõu eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Millises nooruses olete (vanus)? Päevategevus? Kehaline aktiivsus? Toidurezhiim ja isu? Rida küsimusi ja vastuseid jääb "Õhku rippuma".
Esimene mõte. Töö (päeva) ja puhkuse (öö) kiige. kiige peab soovitavalt mõlemile poole võrdselt kiikuma. Kui "nügime" vaid töid-tegemisi, siis tekivad loomulikult uneprobleemid. Teine mõte. Suhteliselt nõrgem "organismi-lüli" tuleb tugevamaks treenida, harjutada. Kui kaebused südame vallast, siis kehakultuur, sportlik tegevus, ujumine jne. Kolmas mõte. Inimene vajab lähisuhet, sõpra. (ka koer, raamat, filosoofia-Jumal, Pihiisa-Psühhiaater). Neljas mõte. Ravimi annust vähendada (on ka 10 mg tablette (või võtke 1/2 tabl.), on ka teisi rohte - otsustab psühhiaater. Ravimi annuse ja kellajaga "katsetage".
Ravim vaid osake enda kujundamisel-parandamisel. Muud tegemised samavõrd tähtsad.
Rõõmsameelset "kiikumist"!,
Jüri O.-M. Ennet