Tükitunne kurgus 26.05.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on selline küsimus: kas tükitunne kurgus viitab ikka ärevushäirele? Sümptomiteks on pidev tükitunne(nagu pooks midagi), vahetevahel ka suukuivus ja õhupuudus (vereproov kilpnäärme kontrollimiseks oli korras). Peas ja mõtetega on minu arvates kõik OK. Pigem tahaks olla aktiive-nii nagu varemalt, kuid teinekord jääb energiast puudu. Olen üldiselt aktiivse elustiiliga:käin trennis, jooksen, suusatan,suhtlen tuttavatega jne. Palju räägitakse sellest, et kõrvalda oma elus probleemitekitaja...ma ei tea-justkui kõik on ok, ma ei oska midagi kõrvaldada. Loomulikult, on meil kõigil oma unistused, kuid siiski ma ei leia, et mul midagi pahasti oleks. Mind on jah, varem ajanud ärevusse lapse terviseprobleemid-sellega on esinenud palju muretsemist ja kõik sellega kaasnev elukorraldus-kuidas jaotada ennast töö ja kodu vahet.
Varemad 3 aastat on "orav rattas" aastad olnud: eelmisel aastal väga suur töökoormus,lisakohustused, muretsemist ja pinget. Olen kõigega omast arust hästi toime tulnud ja nüüd on üle pika aja rahulik aasta, kuid selline probleem?! Nüüd on kõik rahulik. Niisiis, kas tükitunne (aeg ajalt esinev õhupuudus) viitab tavapärasele ärevushäirele??? Tean, et ravikuur on 6 kuud-kas tõesti lühemalt ei annaks mingit ravi korraldada? Kas tõesti antidepressandid??Kas seda tunnet ei annaks kuidagi muud moodi kõrvaldada? Minu probleem on kestnud mitu kuud ja olen sellest tundest aeg ajalt väga väsinud, s.o ebameeldiv ja kurnav. Kui see tunne kaob, on kerge ja vabastav olla.
p.s. vastava kirjanduse lugemiseni ma ei ole jõudnud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kaela pingetest vabaks, see ka psüühikat rahustav. Pea noogutamised rahulikult, vasemale-paremale pöörded rahulikult-rahustavalt, tik-tak peaga, kergelt ringid ühes ja teises suunas, õlgadega harjutused, et kaela lõõgastada. Üks või kaks harjutust korraga ja rahulikult, mitte liialdada.
Kuristamised, samas mõelda, et vabanen ... sellest tükitundest kurgus, iga päevaga ikka paremini ja paremini...3-5 kuristamist mõtetega. Superhea harjutus. Sellest alustada. Lisa vt. minu raamatust - mis meeldib, seda ka siis teha.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet