Depressioon, paanikahood või midagi muud? 19.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

minul selline mure, et lapsele kooli vastu, lasteaeda järgi, külla, kontserdile, kinno jne isegi poodi minna enamikel juhtudel ei saa, sest kõht hakkab valutama ja tekib tugev surumistunne alakõhus (tung minna WC-sse), hakkab palav ja halb. Ja seda kõike on oma autoga isegi raske teha, bussisõidust ma ei räägigi. Pole saanud aastaid kasutada ühistransporti. Tean kõiki avalikke WC-sid Eesti suuremates linnades. Ka külaliste vastuvõtt on raskendatud - piinlik on lahtise kõhuga WC-s istuda, kui külalised üksi toas.
Väldin pea kõiki oma sõpru-tuttavaid.
Ainuke koht, kuhu minnes ja kus olles ei teki probleemi, on töökoht.

Teine mure on viha, ilmselt selle sõna kõige otsesemas mõttes. Olen hetkel väikese lapsega kodus ja suurema peale, kes koolis käib, lähen hulluks. Luban endale igal hommikul, et täna ma ei karju, kisa ega ropenda - hetk hiljem, kui koolilaps venima iga liigutuse juures hakkab, on see unustatud. Tunnen ennast nii halvasti, sest tean, minu karjumine ja ropendamine teevad talle halba - armastan teda ju ikkagi. vihahoos tunnen, et pea hakkab ringi käima ja pilt eest minema, nagu minestaks.

AD võtta ei tahaks ja esimene probleem hakkab juba vaikselt ka abielu närima. Mida teha? olen meeleheitel...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pingete teke ja nendest vabanemine ei ole tasakaalus. Siit siis see ärevushäire seeedetrakti probleemidega ja vihastamine - organism-psüühika on valinud sellise tee liigsetest pingetest vabanemiseks. Õppida tuleb pingete maandamist (kehalised, meelelised, hingelised pinged) ja siis oma organismi tugevdada. Tugevdamine algab kehast, siis teised tasandid. Järgneb hoiakute muutmine, suhtumine endasse, keskkonda ja nendevahelisse suhtesse peab muutuma. Kõhuhäirete korral on oluline ka toitumisharjumuse muutmine, naulid (kõhuharjutused). vt. varasemaid soovitusi, vt. raamatut "Väljavalitu".
Algetapil on arstirohi ka vajalik. Kannatlikkust on vaja.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet