Lein / madal enesehinnag 14.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas on võimalik kunagi saada lähedase surmast üle?
Mu isa suri 2 aastat tagasi, ta oli 36. Ma mäletan seda, nagu see oleks olnud eile, ja valu pole kadunud. Ta suri kodus magades. Kuna ta oli suhkruhaige, siis olime harjunud, et ta magab palju, aga tookord, kui vend kontrollima läks, oli ta surnud. Mina olin sel ajal linnast ära koolis.
Praegu on perekond kuidagi lahus. Ema elab Tallinnas, vend kodus ja mina koolis. Me ei näe tihti üksteist.
Vahel tekib mul soov, et mul võiks olla mingi haigus, mis lõppeb surmaga. Sellepärast ei käi ka ma eriti arsti juures, kui avastan, et mul on midagi valesti.
Ma olen 176 ja kaalun 69. Mulle ei meeldi olla tähelepanu keskpunktis, sest ma kardan, et kõik vaatavad, et ma olen paks või mul midagi muud valesti. Ma muutun tihti närviliseks ema juuresolekul, sest ta ütleb, et ma peaks vähem sööma . Vahel mul tekib tunne, et ma kohe purskan nutma, kui mulle midagi selga ei sobi .
Palun abi, sest ma ei taha olla terve elu masenduses ja nutta öösiti.
Aitäh

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lein kaob, mälestus jääb! Enda elusihid konkreetselt paika panna: elukutse-vanker ja hiljem ka lapse-vanker - need kaks olgu põhilised.
Sõbrad ja suhtlemine, eriti kodustega. Kodustel on ka mured ja tihti oma pinge "valataksegi" lähedastele välja. Seda teades saame neid aidata. Psühhoregulatsioon (tundub lihtne, aga toimib vägevalt) - alustada minu Palve-Meditatsiooni harjutusest (aga on ka hulgi muid lääne- ja idamaiseid võtteid).
See pikkuse/kehakaalu suhe on ülimalt isikupärane. Tähtsad ei ole numbrid, tähtis on tervislikkus, sportlikkus, töö- ja õpivõimet soodustav olukord. Eesmärk on olla isikupärane (nagu inimene loodud) ja mitte atroofiline, "näljutatud" mannekeenikene.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet