Foobiatega võitlemine. 10.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere lp. Tohter, Olen 29 aastane naine ja vajan teie nõuannet. Olen viimast 10 aastat kannatanud tugeva koertehirmu all, kuna sain tõsiselt pureda suurelt hundikoeralt. Olen püüdnud oma mõtlemist muuta ja hirmust üle saada, kuid see ei ole õnnestunud vaid on aina süvenenud kuni praeguse hetkeni, mil see on muutunud suisa foobiaks. Ma väldin absoluutselt kõiki olukordi, kus võin kohtuda võõra koeraga. Hirmu tekitavad ka mitte agresiivsed koerad.Beebiga jalutamas käia on minu jaoks tõeline eneseületamine, ehkki tahan oma lapsele parimat ja et ta saaks värsket õhku.Samuti väldin tuttavatele,kellel on suured koerad, külla minemist.Kui satun võõra koeraga kokku, siis hirm tarretab mu. Ma tunnen tugevat poomistunnet, kangestun, hingamine kiireneb, süda puperdab jne...jne...kuni selleni välja et olen korduval keset tänavat nutma hakanud. Teine suur hirm on libedal ajal autoga sõitmine. Paar aastat tagasi oli mul talve lõpus avarii, millest ise pääsesin vigastusteta kuid auto läks maha kandmisele. Sellel talvel, esimeste libedatega toimus järjekordne avarii, kus ma ei saanud maanteel ees pidurdavale autole otsasõitu vältida.Peale esimest avariid ei suutnud ma autorooli istuda kaks kuud, lõpuks seda siiski tegin, libedus oili selleks ajaks möödas. Järgmine talv oli mul liikluses rahulik, pidin vähe sõitma ja mingeid insidente polnud. Nüüd aga oli mul autos beebi. Olin mehel lasknud autole muretsed tuttuued talverehvid,et lavariiohtu miinimumini viia. Läbinud olin ka libedasõidu koolituse ja arvasin,et olukord on ok. Aga pole. Ma ei suuda peale selle talve avariid libeda teega rooli istuda. Seal olles olen täielikus paanikas, hirm on nii suur,et hingata on raske. Nüüdseks väldingi sõitmist ja ootan kevadet. Ausalt öeldes, on olukord väljunud kontrolli alt ja ma vajan abi. palun soovitage mõnda teraapiat ,mis mind võiks aidata.Elan tallinna lähedal, ehk oskate Tallinnast või raplast kedagi soovitada kes mind võiks aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nagu karastamine võtab aega, nii ka sundhirmudest vabanemine. AD - annab psühhiaater (psühhiaater nii Raplas, Tallinnas, era-tegijad). Ideomotoorne harjutamine on vajalik. Psühhoregulatsioon ka. Sõiduoskus paraneb vaid sõites - liikluseeskirjadest ja teeoludest kinni pidada. Varasematest soovitustes valida neid, mis teile sobivad ja neid siis ka teha.
Koerte koolitajad annavad nõu, kuidas koertega suhelda - mis neid rahustab, mis koertele meelepärane jms. Nende käest saab palju õpetlikku ja julgustust.
Jalutama koos lapse ja abikaasaga - pea iga päev!
Head jalutamist ja harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet