Psüühika probleemid ja kanep 18.02.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Otsin abi oma 21-aastasele pojale, kes viimased 6 kuud on saanud Olanzapine ravi. Põhjuseks kanepi suitsetamise tagajärjel tekkinud psühhoos. Siiski viimasel ajal üha enam olen ma kindel, et psüühilised probleemid olid kohal ammu enne kanepit. Ravi tulemusena ta enam paranoilisi mõttepuhangutega pole hiilanud, kuid tema mõttemaailm ja ellu suhtumine ja käitumine on ikkagi väga veider. Nii on see tegelikult alati olnud, vaadates nii 8 kuni 10 aastat tagasi ja tasapisi aina veidramaks läheb. Tema enda meelest pole ravi mingeid muutusi toonud. Viimased paar nädalat on ta jälle kanepit suitsetama hakanud. Elame välisriigis, kuid plaan on poiss saata Eestisse tema isa juurde, kes lubas poisi kohe tööle organiseerida (mis väidetavalt on psüühikale hea) ja loodetavasti leiab ta endale seal ka parema seltskonna. Hetkel siin tuli tehnikum pooleli jätta ja tööd pole leidnud. Minu mure on, et kas ravi on olnud piisav ja mis nüüd edasi teha, kui ta juba Eestis on? Kas jätkata Olanzapine süstidega ja kas neid peaks eelnevalt arstilt ette tellima? Lugesin, et psühhiaatrile saab ilma perearsti saatekirjata, aga mis see maksab, kui kohalikku ravikindlustust pole? Millised teraapiad oleks veel abiks tema olukorras (arvan, et tegu ka mingi identiteedi häirega)? Ühesõnaga, millest peaksime alustama hetkel, kui noormees Eestis kohvrid lahti pakkinud on? Ettetänades, nõutu lapsevanem.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kanep võis olla asja "uba", aga see võis olla ka "päästik" millelegi sügavamal psüühikas olevale.
Psühhiaatriga vestlus annab selgitust, selgitust oskab anda ka ravimi (Olanzapine) kirjutanud raviarst.
2) Kas praegune neuroleptikumiga jätkata? - kui toime hea ja enesetunne super, siis rohtu ei vahetata. Otsus selgub ikkagi koostöös psühhiaatriga.
3) Otium reficit vires! - Puhkus taastab jõu! Siin ka aktiivne puhkus oluline e õige elurežiim.
4) Terves kehas terved meeled! - kehalise külje positiivne mõjutamine mõjutab ka meeli ja meeleolu - psüühikat positiivses suunas.
5) perearsti saatekirja vaja ei ole.
6) Kui ta Eestis tööle saab, siis saab ju ka Haigekassa.
Tegutsemist ja järjekindlust soovides,
Jüri O.-M. Ennet