rispen 23.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.Olen 28,20-selt oli mul psühhoos.Arsti sõnul mingi kergem vorm,kuid minu jaoks ülimalt raske.Aastad läksid ja tundsin end taas tavalise,normaalse inimesena.Ravimeid ei tarbinud.Kuid nüüd,mõni kuu tagasi tekkis hirmuhoog,et kõik võib taas korduda.kirjutati 1 mg rispeni.Kuna on tulevikus plaanis laps muretseda,siis on mu mure suur.Arst ütleb,et rispeni tarvitatakse ka raseduse ajal,et mõtleme midagi välja.Hirm sünnitada haige laps,aga hirm olla ilma ravimita ja haigestuda,on veelgi suurem.Siit küsimus,kas ei ole olemas mingit nn. esmaabivahendit,et ei tekiks psühhoos.Kas antipsühhootilist ravimit ei ole võimalik nt süstida,tablett vist ei imendu nii kiiresti.Palun andke lootust,hädasti oleks vaja kindlustunnet!Ette tänades L.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rispen 1 mg on väike annus ja võite julgelt võtta. Raseduse ajal enam ei võta. Korralik puhkus on parim ennetaja. Mõõdukas kehaline aktiivsus on parim organismi tugevdaja. Minu harjutus õpetab pingeid maandama ja enesekindlust saama. Optimism ja rõõmsameelsus on nii eesmärk kui ka vahend Õnnerajal.
Julge ei karda,
Jüri O.-M. Ennet