Põhjendamatu hirm. 11.12.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

mul selline pidev hirm millegi ees. Näiteks kui ma olin kuskil 12 aastane või nii, siis ei saanud ma korralikult mõni öö magada ja nägin õudusunenägusid, et ma kaotan ühe kalli eseme arvutimängus surma saades. Vahe peal oli hirm selle ees, et suvel saan puugi ja siis jään haigeks ning voodihaigeks. Nüüd kardan et jään pimedaks või suren ära - need hirmud on täitsa mõttetud. Kuna olen materjalselt kindlustatud peres, tervis on korras ja tegelen spordiga.

Hirm iseenesest ei ole ei tea mis suur. Värinaid ei tule peale aga selline väike hirm on koguaeg sees kui sellele mõtlen. Mõtlen et mida ma edasi teeksin kui pimedaks jääksin, mis saaks minu tulevikust jne.

Ise arvan et olen sündinudki sellise ara inimesena. Kuna mingeid suuri traumaseid ei ole üle elanud.

Mida ma peaksin tegema, et sellised mõtted/hirmud kaoks? Mingeid ravimeid võtma?

Jään vastust ootama. Ise olen 15 aastane hetkel (meessoost).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Korralik puhkus (piisav uni) ning jõukohane kehaline aktiivsus olgu aukohal.
Lugeda kuulsate meeste/naiste elulugusid ja kujutella end (lugedes ja ka muidu) sellistesse julgetesse, enesekindlatesse, sihiteadlikesse rollidesse.
Kui juba mõttes julge oled, siis tekib julgus, enesekindlus ka igapäevaelus.
Õhtul sobib ka rahustav tee, soe vann või dušš. Mõne lauluviisi ümisemine rahustab v. hästi. Ümisemine!
Kelleks Sa saada tahad? Milles näed enda andekust? Mida Eestirahvale tulevikus pakud?
Väljas on imekaunis talveilm - jalutama ja seda tee piisavalt sageli.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet